Zaburzenia snu – jak sobie z nimi radzić?

zaburzenia snu

Zaburzenia snu to stan, który często wpływa na zdolność do uzyskania odpowiedniej jakości snu. Wielu z nas od czasu do czasu doświadcza trudności z zasypianiem. Zazwyczaj jest to spowodowane stresem, podróżą, chorobą lub innymi tymczasowymi zakłóceniami normalnej rutyny. Jeśli jednak regularnie masz problemy z zasypianiem w nocy, budzisz się z uczuciem wyczerpania lub czujesz się senny w ciągu dnia, możesz cierpieć na zaburzenia snu. Jak sobie z tym radzić? Czy są naturalne sposoby na walkę z zaburzeniami snu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Zaburzenia snu – przyczyny

Zaburzenia snu powodują coś więcej niż tylko senność w ciągu dnia. Mogą one poważnie odbić się na Twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym, w tym na nastroju, energii i zdolności radzenia sobie ze stresem. Ignorowanie problemów i zaburzeń snu może prowadzić do przybierania na wadze, wypadków samochodowych, obniżenia wydajności pracy, problemów z pamięcią i napiętych relacji. Jeśli chcesz czuć się jak najlepiej, pozostać zdrowym i osiągać wyniki na miarę swojego potencjału, wysokiej jakości sen jest koniecznością, a nie luksusem.

Częste problemy ze snem mogą być frustrującym i wyniszczającym doświadczeniem. Źle śpisz w nocy, co sprawia, że rano czujesz się zmęczony, a energia, którą masz, szybko odpływa w ciągu dnia. Ale potem, bez względu na to, jak wyczerpany czujesz się w nocy, nadal masz problemy z zaśnięciem. I tak cykl zaczyna się od nowa. Nie musisz jednak żyć z zaburzeniami snu. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zidentyfikować podstawowe przyczyny zaburzeń snu i poprawić swój sen, zdrowie i jakość życia.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zaburzeniami snu jest walka ze stresem. Możesz zniwelować jego objawy samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Jak? Idealnie sprawdzi się do tego masażer, który rozluźni wszelkie napięcia i sprawi, że poczujesz odprężenie. Te i inne urządzenia, takie jak philips multigroom series 7000 znajdziesz w sklepie internetowym.

Rodzaje powszechnie występujących zaburzeń snu

Bezsenność

Bezsenność, niezdolność do zasypiania lub dobrego snu w nocy, może być spowodowana stresem, opóźnieniem lotów, stanem zdrowia, przyjmowanymi lekami, a nawet ilością wypijanej kawy. Bezsenność może być również spowodowana innymi zaburzeniami snu lub zaburzeniami nastroju, takimi jak lęk i depresja.

Niezależnie od przyczyny bezsenności, poprawa higieny snu, zmiana nawyków w ciągu dnia i nauka relaksu pomogą wyleczyć większość przypadków bezsenności bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów od snu lub sięgania po leki nasenne wydawane na receptę lub bez recepty.

Bezdech senny

Bezdech senny jest powszechnym (i uleczalnym) zaburzeniem snu, w którym oddychanie tymczasowo zatrzymuje się podczas snu, co powoduje częste przebudzenia. Jeśli masz bezdech senny, możesz nie pamiętać tych przebudzeń, ale prawdopodobnie będziesz czuł się wyczerpany w ciągu dnia, drażliwy i przygnębiony lub zauważysz spadek wydajności pracy. Bezdech senny jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem snu, dlatego od razu udaj się do lekarza i dowiedz się, jak sobie pomóc.

Zespół niespokojnych nóg (RLS)

Zespół niespokojnych nóg (RLS) to zaburzenie snu, które powoduje niemal nieodpartą chęć poruszania nogami (lub rękami) w nocy. Chęć poruszania się pojawia się podczas odpoczynku lub leżenia i jest zwykle spowodowana przyjemnym, mrowieniem, bólem lub pełzaniem. Istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie z objawami i łagodzenia ich, w tym środki zaradcze, które możesz zastosować w domu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz