Zabieg nietrzymania moczu – jakie są wskazania do jego wykonania?

nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest kłopotliwym problemem, który najczęściej dotyczy kobiet w wieku powyżej 50 lat. Jednak coraz częściej z tą dolegliwością borykają się także młodsze panie, nawet dwudziestoletnie. Leczenie nietrzymania moczu różni się w zależności od stadium choroby. Czasem wystarczy leczenie zachowawcze, a czasem potrzebny będzie specjalistyczny zabieg.

Nietrzymanie moczu wiąże się często z wieloma dodatkowymi dolegliwościami. Są to najczęściej zapalenia układu moczowego i dróg rodnych, a także trudno gojące się rany w obrębie krocza. Niestety, jest to dolegliwość na tyle wstydliwa, że wiele pacjentem zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy mocno utrudnia im ona codzienne funkcjonowanie. Tymczasem we wczesnym stadium dolegliwości są dużo łatwiejsze do wyleczenia.

Kiedy zabieg będzie konieczny?

Zabieg nietrzymania moczu wykonywany jest przez lekarza urologa lub ginekologa. Polega on na zabezpieczeniu pęcherza moczowego za pomocą specjalnych taśm. Wskazania do zabiegu to między innymi: wiele długotrwałych porodów oraz mimowolne moczenie się podczas wysiłku, kaszlu czy śmiechu. Sam zabieg nie jest skomplikowany, trwa około godzinę i odbywa się w znieczuleniu. Po zabiegu pacjentkę czeka rekonwalescencja, a także zmiana trybu życia. Warto wyeliminować te nawyki, które mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu, jak chociażby nadmierna masa ciała czy niewłaściwa dieta.

Gdzie wykonasz zabieg nietrzymania moczu?

Zabieg nietrzymania moczu można wykonać w ramach NFZ, a także w prywatnych klinikach. Ta druga opcja znacznie przyspiesza termin zabiegu, a co za tym idzie – poprawienia jakości życia. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska u urologa lub ginekologa, który w razie potrzeby może skierować do innego specjalisty. Niezbędny jest również aktualny komplet badań lekarskich, w tym podstawowe badanie krwi. Jeśli chcesz wykonać badania krwi na Pradze Południe, szukaj laboratoriów, które cieszą się dobrymi opiniami pacjentów, mają szybkie terminy i bogatą ofertę diagnostyczną. Wykonanie wszystkich badań w jednym miejscu pozwala na zaoszczędzenie czasu i szybsze poddanie się zabiegowi. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz