Wada wzroku, a profesjonalne uprawianie sportu

problemy ze wzrokiem

Sportowcy, którzy mają wadę wzroku często stoją przed dużym wyzwaniem. Trudno jest im pogodzić profesjonalne podejście do swojej dyscypliny z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. Na szczęście istnieja sposoby, aby temu zaradzić i cieszyć się z walki o najwyższe cele, bez konieczności martwienia się o swój wzrok.

Okulary dla sportowców

Gdy chcemy profesjonalnie uprawiać sport, a mamy wadę wzroku, naszą pierwszą myślą jest ta, o zakupieniu okularów. Tak się jednak składa, że zwykłe szkła korekcyjne nie sprawdzą się np. podczas zawodów triathlonowych. Zarówno podczas biegania, pływania czy szybkiej jazdy na rowerze, standardowe okulary będą nam tylko przeszkadzać i utrudniać walkę o zwycięstwo. Bez nich zaś nasze widzenie jest pogorszone, co może być dla nas niebezpieczne, a na pewno nie przybliży nas do zwycięstwa. Soczewek kontaktowych nie możemy natomiast nosić w wodzie, gdyż może skończyć się to poważną infekcją oczu.

Odpowiedzią na te problemy sa specjalne okulary do konkretnej dyscypliny sportu, które mają szkła korekcyjne. Na rynku istnieją zarówno okulary dla biegaczy, jak i kolarzy czy pływaków, które mogą jednocześnie korygować naszą wadę wzroku. Można powiedzieć, że w tych czasach jest to oczywista oczywistość, jednak zaskakująco dużo osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich okularów.

Laserowa korekcja wzroku dla sportowców

Ta metoda poradzenia sobie z wadą wzroku staje się coraz bardziej popularna, a zawodowi sportowcy często decydują się na jej zastosowanie. Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna i bezpieczna metoda, dzięki której można przestać się martwić o okulary czy soczewki podczas uprawiania sportu.

Laserowa korekcja wzroku polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera (w znieczuleniu miejscowym), który w ultraprecyzyjny sposób usuwa nadmiar tkanki w rogówce. W rezultacie nadaje jej kształt wymagany do wyeliminowania konkretnej wady wzroku. Przy pomocy laserowej korekcji można wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Zdrowa dieta i regularne badania

Tego nie trzeba chyba powtarzać profesjonalnym sportowcom. Niemniej jednak, jeśli dbamy o swoją dietę pod kątem naszej formy i wyników, warto też zastosować takie produkty, które wspomogą nasze oczy. To samo dotyczy regularnych badań. Coroczna wizyta u okulisty pozwoli nam odpowiednio szybko zareagować na wszelkie pojawiające się problemy.

Nieważne czy zdecydujesz się na zakup specjalnych okularów do Twojej dyscypliny sportu czy rozważysz zabieg laserowej korekcji, jedno jest pewne – sport i wadę wzroku można ze sobą pogodzić i walczyć o najlepsze wyniki mimo przeciwności.

Tekst powstał we współpracy z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz