W jakie uzależnienia popadają młodzi ludzie?

zdrowie

Osoby młode są szczególnie narażone na uzależnienia i związane z nimi negatywne skutki. Ze względu na fakt, że często są w trakcie intensywnych zmian psychofizycznych (15-21 lat) mogą nastąpić nieodwracalne zmiany związane ze stałym przyjmowaniem wielu substancji, w efekcie czego może dojść do zaburzeń rozwoju, oraz nawiązywanych relacji interpersonalnych. Uzależnienie może być od narkotyków, ale też od hazardu, jeżeli zbyt mocno interesują nas typy bukmacherskie i zakłady sportowe. Jakie są najczęściej występujące uzależnienia?

Alkohol mocno uzależnia

W absolutnej czołówce znajduje się alkohol. Jest on nie tylko silnie uzależniający, ale w dużych ilościach wyjątkowo niebezpieczny, w porównaniu, chociażby do papierosów, łatwe jest, szczególnie dla osoby młodej, wypicie ilości, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Co więcej, ze względu na wszechobecność tej używki w codziennym życiu, tak problematyczne dla wielu młodych osób, jest odmówienie sobie okazjonalnego picia. Jak wskazują badania nawet 42% osób w wieku 15-19 przyznaje się do okazjonalnego spożywania alkoholu.

Nikotyna to zabójstwo

Papierosy są jedną z najbardziej uzależniających legalnie dostępnych substancji na świecie, dodatkowo są jedyną substancją, której stwierdzono rakotwórcze działanie, a która wciąż jest dostępna w sprzedaży. Z tego powodu jest to uzależnienie szczególnie niebezpieczne, tym bardziej kwestii długofalowego oddziaływania na zdrowie. Warto zauważyć, że osoby młode, często potrzebują nawet 3 razy krótszego okresu, by uzależnić się od nikotyny, w stosunku do osób dorosłych.

Narkotyki silnie uzależniają

Uzależnienie szczególnie niebezpieczne, lecz ciężkie to do określenia. Wynika to z mnogości substancji dostępnych pod tym terminem. Wśród młodzieży najpopularniejsza jest marihuana, która wskazuje działania mniej destrukcyjne na organizm niż chociażby papierosy, jednak ze względu na brak legalnych jej źródeł w kraju, zakupowana nielegalnie przez młodzież często zawiera wiele skrajnie niebezpiecznych substancji, których spożycie może skończyć się śmiercią. Wśród popularnych u młodzieży narkotyków, znaleźć można również amfetaminy i dopalacze, które są skrajnie niebezpieczne, a ich spożycie może skończyć się śmiercią.

źródło: https://betmaniak.net

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz