USG jamy brzusznej jest jednym z najpowszechniejszych badań obrazowych tej okolicy. Umożliwia diagnostykę i kontrolę różnych schorzeń. Pozwala ocenić narządy takie jak wątroba, trzustka, nerki czy drogi żółciowe. Emitowane przez urządzenie fale powracają do głowicy odtwarzając tkanki od których się odbiły, dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie się, aby resztki pokarmu nie zakłócały jego pracy. Jak powinno wyglądać? Podpowiadamy.
USG jamy brzusznej — przygotowanie do badania
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej powinno rozpocząć się już kilka dni przed datą takiego zabiegu. Oznacza to, że 2-3 dni przed nim należy unikać spożywania pokarmów wzdymających, takich jak na przykład groch lub kapusta. Dodatkowo w tym czasie osoby, które mają tendencję do wzdęć, powinny zacząć zażywać przed każdym posiłkiem tabletki, które w swoim składzie zawierają simetikon.
Osoby które nie mają problemów ze wzdęciami, taką procedurę powinny zacząć stosować dopiero dzień przed badaniem. Warto również wtedy postawić na bardziej lekkostrawną dietę. Ostatni posiłek można spożyć około 8 godzin przed wykonaniem badania. Jest to konieczne, aby możliwa była prawidłowa ocena wszystkich narządów, a także uwidocznienie pęcherzyka żółciowego. W takim okresie należy również zaprzestać palenia tytoniu, a także picia napojów smakowych i żucia gumy.
Dodatkowo w dniu procedury należy zażyć tabletkę z simetikonem. Około godziny przed wejściem do gabinetu trzeba wypić szklankę wody. Wypełnienie pęcherza moczowego i uczucie jego parcia jest potrzebne do oceny tego narządu. USG i badania laboratoryjne w Pruszkowie można wykonać w tej samej placówce.
USG dzieci — jak przygotować je do badania?
Przygotowanie dziecka do USG jamy brzusznej jest uzależnione od jego wieku. Powinno mieć ono wypełniony pęcherz moczowy. Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym mogą przyjąć simetikon. Nie powinny jeść 2-3 godziny przed badaniem. Niemowlę z kolei wystarczy nie karmić na godzinę przed procedurą.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.