Trychologia: czym się zajmuje?

włosów przeszczep

Trychologia to dziedzina medycyny, której obszarem działań są skóra głowy i ludzkie włosy. Ta dziedzina medycyny zajmuje się badaniem i diagnozowaniem problemów związanych z nadmiernym wypadaniem włosów. Specjaliści tej dziedziny nie tylko diagnozują problemy, ale także proponują różnego rodzaju leczenie i zabiegi medyczne.

Trychologia jako dziedzina nauki

Trychologia powstała w roku 1860 w Londynie. To wtedy rozpoczęto badania nad procesem wypadania włosów. W Polsce zainteresowano się tym problemem w 1970 roku, ponieważ Wojciech Kostanecki wydał wtedy książkę „Choroby włosów”. Współcześnie trychologia to odrębna dziedzina studiów. Niektóre uczelnie proponują także kursy trychologiczne. Trycholog, to lekarz, którego obszar działania to skóra głowy i włosy. Jego zadaniem jest dokładna analiza stanu skóry głowy, ustalenie przyczyn występowania problemu i ocena jakości cebulek włosowych. Lekarz na podstawie wykonanych badań ustala indywidualne leczenie i wskazuje najlepsze sposoby pielęgnacji włosów.

Kiedy udać się do trychologa?

Szukając odpowiedniego specjalisty, warto zweryfikować jego wykształcenie. Należy poszukać osoby kompetentnej, która nie tylko posiada odpowiednie studia, ale także doświadczenie w leczeniu i wykrywaniu chorób skóry głowy. Lekarz trycholog zajmuje się także dość poważnymi chorobami, np. stany zapalne skóry głowy, łuszczyca, łupież, łysienie, łojotokowe zapalenie skóry głowy. Lekarza tej specjalności warto odwiedzić wtedy, gdy zauważymy na skórze głowy niepokojące objawy. Możemy do nich zaliczyć: oleistą substancję na skórze głowy, zaczerwienienie, swędzenie, skupiska krostek, suche płaty łupieżu. Jeśli zauważymy zmianę w ilości wypadających włosów, również warto wybrać się do specjalisty.

Badanie trychologiczne

Stan włosów może wynikać z różnego rodzaju chorób i zaburzeń, które występują w naszym organizmie. Specjalista przed badaniem lekarskim przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad lekarski. Wypyta o obecny stan zdrowia, niepokojące objawy, a także zapyta o choroby występujące u członków rodziny. Lekarz zapyta także o tryb życia i codzienną pielęgnację skóry głowy i włosów. Pacjent na wizytę powinien zabrać dokumentację medyczną i ostatnie wyniki badań, np. hormonalnych. W dzień wizyty nie należy myć głowy. Przebieg badania jest nieinwazyjny i bezbolesny. Specjalistyczny gabinet lekarski wyposażony jest w sprzęt, który pozwala powiększyć obraz skóry głowy do 4000 razy. Badanie pozwala wykryć wiele problemów i zobaczyć nowe rosnące włosy.

Trichoskopia: specjalistyczne badanie

Badanie trichoskopowe to bardzo nowoczesna metoda badania, która opiera się na technice dermoskopii lub wideomermoskopii. Metoda pozwala ocenić strukturę na poziomie naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej i włosów. Poddaje się ocenie łodygi włosów oraz struktury skóry głowy. Metoda ta pozwala odróżnić rodzaje łysienia, co niesie możliwość szybkiego wdrożenia leczenia. Badanie wykonywane jest za pomocą videodermatoskopu, który umożliwia powiększenie do 70 razy. Lekarz na podstawie uzyskanego obrazu na monitorze dokona analizy wyglądu i jakości skóry głowy, a także włosów. Badanie trwa około pół godziny i nie jest inwazyjne. Często wykonywane jest nie tylko w celu postawienia diagnozy, ale także sprawdzenia efektów leczenia. Badanie to można wykonać u pacjenta w każdym wieku, a nawet kobiet w ciąży. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy na 2-3 dni przed nie myć włosów i nie nakładać na nie produktów do stylizacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz