Środki psychoaktywne – czym są i jak uzależniają?

psychoaktywne srodki

Środki psychoaktywne to duża grupa substancji, które cechują się silnymi właściwościami uzależniającymi. Uzależnienie od nich dotyka głównie osób z zaburzeniami psychicznymi. Chętnie sięgają po nie osoby mające problemy w życiu osobistym, dużo pracują lub są mało odporne na stres. Czym są środki psychoaktywne? Jakie substancje do nich zaliczamy? Jak leczyć uzależnienie?   

Jakie rodzaje środków psychoaktywnych wyróżniamy?

Środki psychoaktywne to bardzo szerokie spektrum. Tak naprawdę możemy do nich zaliczyć większość substancji, które wpływają na układ nerwowy człowieka. Środki te można podzielić na kilka ważnych grup, z których każda ma inne działanie. Są to m.in.:

  • Opiaty – zaliczamy do nich m.in. opium, morfinę czy heroinę. Powstają z opium, czyli substancji pozyskiwanej z makówek maku lekarskiego. Ich przyjęcie charakteryzuje się zwężeniem źrenic i braku reakcji na światło. Dodatkowo powodują wzrost tętna i ciśnienia.   

  • Barbiturany – powszechnie używane środki nasenne pochodne kwasu barbiturowego Często stosowane w latach 70 XX w dziś tylko jako silnie toksyczne środki odurzające. Wchodzą w reakcję z alkoholem. Przyjęcie objawia się sennością, zwolnionym tętnem i słowotokiem.   

  • Kanabinole – popularne ówcześnie środki wytwarzane z konopi indyjskich. Ich przyjmowanie powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej, przekrwienie gałek ocznych, przyspieszenie tętna i wzrost ciśnienia krwi. 

  • Amfetamina i kokaina – pochodna 2-fenyloetyloaminy stosowana w leczeniu ADHD i narkolepsji. Powoduje euforię, niepokój ruchowy, bezsenność, szybki oddech, przyspieszenie tętna i wzrost ciśnienia.  

  • Benzodiazepiny – są to leki psychotropowe wykazujące działanie uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe. Przedawkowanie powoduje niepokój, lęk, dreszcze, nadwrażliwość na bodźce zmysłowe i napady drgawkowe. 

Przyczyny uzależnienia od środków psychoaktywnych

U podstawy każdego uzależnienia leży głębszy problem psychiczny, z którym osoba popadająca w nałóg nie potrafi sobie poradzić. Zaczyna ona przyjmować różnego rodzaju środki, które pozwalają jej uciec od problemów i wyluzować się. Niestety każda substancja oddziałująca na układ nerwowy człowieka powoduje stopniowe uzależnianie. Przyjmowanie narkotyków powoduje wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Powoduje to, że uzależniony potrzebuje przyjmować ich coraz więcej. Razem z rozwojem nałogu rośnie tolerancja na daną substancję oraz pojawiają się skutki odstawienia w przypadku nieprzyjmowania narkotyków.   

Jak leczyć uzależnienie od środków psychoaktywnych?

Uzależnienie od środków psychoaktywnych tak jak w każdym innym przypadku jest możliwe do wyleczenia. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy dobrego ośrodka leczenia uzależnień. W takim miejscu można liczyć na kompleksowe wsparcie wykwalifikowanych psychoterapeutów, którzy wiedza jak podejść do danej sytuacji. Dodatkowo ośrodki takie dają możliwość poznać problemy innych osób i skonfrontować je ze swoją sytuacją. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz