Soczewki kontaktowe do jazdy samochodem

soczewki kontaktowe

Każdy kandydat na kierowcę podlega obowiązkowym badaniom okulistycznym, na podstawie których określa się zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wada wzroku nie przekreśla naszej szansy na prawo jazdy, ale wymaga noszenia soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, o czym decyduje lekarz. Zatem kiedy możemy zakładać soczewki do jazdy samochodem i czym się kierować przy ich wyborze?

Soczewki kontaktowe a prawo jazdy

W dokumencie, który każdy kierowca otrzymuje po pozytywnym wyniku egzaminu państwowego widnieje kolumna nr 12, w której znajdują się wszelkie adnotacje odnośnie ograniczeń w prowadzeniu samochodu. To właśnie dzięki nim poznamy odpowiedź na pytanie, czy soczewki podczas jazdy są w naszym przypadku dopuszczalne. Informuje o tym oznaczenie 01.02, które przypisane jest szkłom kontaktowym, lub 01.06, które upoważnia nas do prowadzenia pojazdu zarówno w soczewkach, jak i okularach. Nieprzestrzeganie zaleceń grozi mandatem w wysokości do 500zł.

Szkła kontaktowe dla kierowców – dlaczego warto?

Wielu kierowców preferuje jazdę samochodem w soczewkach kontaktowych z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze, są wygodną i bezpieczną alternatywą dla okularów, które w czasie jazdy mogą zsuwać się z nosa, tym samym ograniczając komfort kierowcy. Po drugie, niektóre modele oprawek o masywniejszej budowie mogą nieznacznie ograniczyć pole widzenia. Podczas jazdy bardzo często trzeba również radzić sobie z rażącym w oczy słońcem, a nie wszyscy posiadacze okularów korekcyjnych dysponującą szkłami z filtrami UV. Soczewki okazują się tutaj dobrym rozwiązaniem, bo założenie na nich okularów przeciwsłonecznych nie wpływa na ostrość widzenia.

Soczewki do jazdy samochodem – jakie wybrać?

Bezpieczeństwo na drodze przede wszystkim, dlatego należy zadbać o zakup soczewek kontaktowych przystosowanych do wady wzroku. Bardzo popularnym rozwiązaniem okazują się soczewki miesięczne sferyczne, które pozwalają korygować zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność. Jedna para, przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu, z powodzeniem posłuży przez 30 dni od pierwszego zetknięcia z okiem.

Kierowcy zmagający się z astygmatyzmem powinni z kolei sięgnąć po soczewki toryczne, które skutecznie niwelują problem nieostrości widzenia. Na stronie Twoje Soczewki dostępne są w różnych wariantach, zarówno jednodniowym, jak i przeznaczone do użytku dwutygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego. Ważne, aby osoby ze zdiagnozowanym astygmatyzmem, któremu dodatkowo towarzyszy krótkowzroczność czy nadwzroczność dobrze dobrały pozostałe parametry szkieł kontaktowych, oczywiście przy wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Wygodnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy podczas jazdy samochodem naprzemiennie korzystają z okularów i soczewek są jednodniowe szkła kontaktowe, które nie wymagają pielęgnacji czy odpowiednich warunków do przechowywania. Soczewki jednorazowe są gotowe do założenia zaraz po wyciągnięciu z opakowania, a po całym dniu noszenia wystarczy wyrzucić je do kosza. Dużym zaufaniem wśród zmotoryzowanych cieszą się soczewki Dailies Total 1 firmy Alcon, które zapewniają wysoki komfort podczas prowadzenia samochodu, a do tego nie nadwyrężają domowego budżetu.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz