Rwa kulszowa – przyczyny i objawy

bol plecow

Jeśli ktoś nie wie, czym jest rwa kulszowa to śmiało możemy powiedzieć, że ma ogromne szczęście. Nie jest niczym przyjemnym i zazwyczaj pojawia się w mało odpowiednim momencie. Ból pleców, który często jest paraliżujący i promieniuje na nogę, jest w stanie w dużym stopniu utrudnić funkcjonowanie. Jakie są jej przyczyny i objawy? Podpowiadamy.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to nic jak innego niż atak korzonków nerwowych, który jest ściśle związany z uciskiem nerwu kulszowego. Dolegliwość, jaką jest rwa kulszowa, nie jest czymś przyjemnym i zazwyczaj w znacznym stopniu utrudnia nam funkcjonowanie w życiu codziennym. Towarzyszy jej nagły oraz niespodziewany ból w okolicy lędźwiowej. Bardzo często charakteryzuje się drętwieniem poszczególnych odcinków kręgosłupa i promieniowaniem na nogę. Zazwyczaj spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które powstają z wiekiem, jednak nie zawsze ściśle wiąże się to z naszymi latami. Jeśli symptomy wskazują na to schorzenie, warto zainteresować się tematem jakim jest leczenie rwy kulszowej we Wrocławiu.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Rwa kulszowa może być źródłem wielu przyczyn. Ucisk na nerw kulszowy bardzo często może być wynikiem otyłości, cukrzycy lub występowaniem lokalnego stanu zapalnego. Jeśli wystąpią u nas objawy świadczące o tym, że możemy mieć do czynienia z rwą kulszową, w pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty i zbadać czy problem nie leży głębiej. Do innych przyczyn zaliczyć możemy między innymi zwężenie kanału kręgowego, dyskopatię, dietę ubogą w wapń oraz sole mineralne. Zdarza się, że rwa kulszowa atakuje osoby, które naraziły się na gwałtowne wyziębienie kręgosłupa.

Rwa kulszowa – objawy

Symptomem, który powinien nas szczególnie zaalarmować, jest przede wszystkim przeszywający ból pleców, który nasila się, gdy dojdzie do gwałtowniejszych ruchów, np. w czasie przenoszenia ciężkich przedmiotów. Co ciekawe, rwa kulszowa nasila się przy wykonywaniu zwykłych czynności, takich jak kichanie czy śmiech.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz