Rumień – czym jest, kiedy powstaje i jak można się go pozbyć?

Rumień na twarzy

Rumień jest miejscowym zaczerwienieniem skóry, wynikającym z nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zazwyczaj pojawia się na policzkach oraz w okolicach nosa. Przyczyny powstawania tego rodzaju mogą być różne – czasem wręcz sygnalizują występowanie poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Co jeszcze warto wiedzieć o problemie, jakim jest rumień. I jakie są współczesne możliwości pozbycia się takich zmian skórnych?

Co to jest rumień?

Rumieniem nazywa się miejscowy i mocno ograniczony obszar zaczerwienienia na skórze. Bardzo często występuje okresowo lub jest reakcją na dany bodziec. Przyjmuje różne kształty i rozmiary, a po jego pojawieniu się najlepiej udać się do lekarza na konsultacje, by wykluczyć obecność ewentualnych, poważniejszych schorzeń, których symptomem potrafią być właśnie takie zmiany skórne.

Rumień może pojawiać się w tym samym miejscu na ciele lub zmieniać lokalizację. Czasem towarzyszy mu uczucie gorąca lub efekt popękanych naczynek. Dla wielu osób może być to spory, nieestetyczny problem kosmetyczny, przyczyniający się do obniżenia samooceny.

Przeczytaj więcej o podobnych problemach skórnych w tekście: Czym się charakteryzuje cera naczyniowa? Z jakimi problemami się boryka oraz co zrobić, aby im zaradzić? 

Przyczyny powstawania rumienia

Przyczyną tworzenia się rumienia – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – jest nadmierne rozszerzanie się drobnych naczyń krwionośnych, znajdujących się w skórze. Zwykle wynika to z genetycznych predyspozycji, np. w przypadku osób o jasnej karnacji, albo działania określonego bodźca.

Innymi przyczynami wystąpienia rumienia na ciele mogą być infekcje, stany zapalne oraz rany i urazy skóry. Wtedy rumień to objaw przekrwienia, który powstaje w celu zwiększenia przepływu krwi. Może to być również uszkodzenie skóry, które objawia się rumieniem w przebiegu oparzeń posłonecznych lub na skutek oddziaływania innego promieniowania (np. radioterapii).

Zdarza się, że zmiany rumieniowe towarzyszą różnym alergiom. Dzieje się tak na skutek uwalniania w organizmie histaminy.

Jak pozbyć się rumienia?

Współcześnie medycyna estetyczna oferuje skuteczne zabiegi na rumień. Zdecydowanie jednym z wartych uwagi jest zamykanie naczynek IPL. To nowoczesna technologia w zakresie dermatologii estetycznej, laserowej oraz kosmetologii. Polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia, którego głowica emituje światło. Podczas kontaktu ze skórą przekształca się ono w energię cieplną. Ta bardzo szybko dociera ona do skóry właściwej i wychwytuje hemoglobinę. Wysoka temperatura powoduje uszkodzenie ścian rozszerzonych naczyń krwionośnych. Następnie zostają one zmetabolizowane i usunięte z organizmu. Emitowana wiązka światła działa także stymulująco na naskórek, dzięki czemu ulega on odnowie i regeneracji.

Zamykanie naczynek IPL działa dwupoziomowo:

• docierając bezpośrednio do naczyń krwionośnych i zamykając ich światło,

• na powierzchni naskórka prowadząc do jego odnowy, co powoduje mniejszą widoczność naczyń krwionośnych.

Pierwsze efekty widać już po około 2-3 zabiegach. Naskórek ulega pogrubieniu, a światło naczyń krwionośnych zostaje widocznie zmniejszone. Aby utrzymać uzyskane rezultaty, należy wykonywać zabiegi przypominające. Często wystarczy wtedy przeprowadzać taką kurację raz na pół roku.

Po zabiegu należy dbać o skórę, chronić ją przed słońcem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Konieczne jest także stosowanie delikatnych kosmetyków.

Zabiegi na rumień najlepiej wykonywać w renomowanych klinikach medycyny estetycznej, które oferują usługi najwyższej jakości, o czym przekonuje niejedno istotne źródło – kliknij aby przeczytać. To gwarancja skuteczności kuracji, ale także bezpieczeństwa naszej skóry.

1 Trackback / Pingback

  1. Zabiegi kosmetyczne coraz popularniejsze wśród panów - AktualnościPrasowe.pl

Dodaj komentarz