Rotor rehabilitacyjny – jak wykorzystać go w terapii?

rotor rehabilitacyjny

Jednym z narzędzi, które przydaje się w terapii pacjentów ograniczonych ruchowo jest rotor rehabilitacyjny. Jest to rozwiązanie, które poprawnie wykorzystane może wygenerować zadowalające efekty. W jakich przypadkach warto z niego korzystać?

Rehabilitacja z udziałem rotoru rehablilitacyjnego

rotor rehabilitacyjnyRotor rehabilitacyjny to niewielkie i niepozorne urządzenie o prostej konstrukcji. Wyglądem przypomina podstawę rowerka stacjonarnego i ma podobne, jednak nieco szersze zastosowanie. Na rotorze rehabilitacyjnym można ćwiczyć zarówno kończyny dolne, jak i górne. Jest on sprzętem zdecydowanie mniej wymagającym od rowerka stacjonarnego, zajęcie miejsca na którym bywa kłopotliwe dla dużej części osób niepełnosprawnych. Nie oznacza to jednak, że na rotorze nie mogą z powodzeniem ćwiczyć osoby zdolne do korzystania z rowerów stacjonarnych czy nawet klasycznych rowerów. Ze względu na niewielkie gabaryty, rotor sprawdzi się jako sprzęt codziennego użytku w małych mieszkaniach. Niektóre modele, takie jak rotor z oferty sklepu Galeria Zdrowia https://galeriazdrowia.pl/produkt/rotor-konczyn-gornych-i-dolnych-kolor-zielony-z-wyswietlaczem/ można składać, co jeszcze bardziej ogranicza zajmowaną przez nie przestrzeń.

Rotor sprawdza się doskonale w rehabilitacji osób z niedowładami kończyn, po urazach ortopedycznych, udarze mózgu czy zawale serca. Są one nieocenionym dodatkiem w pracy z osobami starszymi czy borykającymi się z nadwagą. Pozwala on likwidować skutki trybu życia z ograniczoną aktywnością ruchową, pomaga wzmocnić mięśnie u osób spędzających dużo czasu w łóżku czy też korzystających z wózka inwalidzkiego. W przypadku rehabilitacji pozabiegowej lub pourazowej, regularne ćwiczenia na rotorze wpływają na redukowanie obrzęków oraz walkę z ryzykiem wystąpienia zakrzepów czy niedokrwienia.

Wykorzystanie rotora pod okiem fizjoterapeuty pozwala redukować złe nawyki ruchowe oraz odbudowywać koordynację ruchową. W wielu przypadkach daje on pozytywne efekty w zakresie redukowania sztywności kończyn. Niektóre modele rotorów są wyposażone w licznik, który pozwala na precyzyjne odmierzanie czasu treningów, pokonanego wirtualnie dystansu czy tempa pracy, co pomaga w wyznaczaniu celów treningowych i planowaniu postępów.

Rotor rehabilitacyjny po urazach kończyn

Jako narzędzie lekkie i proste w wykorzystaniu, rotor rehabilitacyjny sprawdza się w rehabilitacji rąk i nóg po urazach lub zabiegach operacyjnych. Można zacząć go stosować, pod okiem fizjoterapeuty, w bardzo krótkim czasie po zabiegu lub urazie. Zapewnia on poprawę krążenia krwi w kontuzjowanej kończynie, chroni przed zanikiem mięśni, ponadto pomaga w odzyskaniu pełnego zakresu ruchu np. zgięcia i wyprostu w kolanie. Ruch na rotorze w wielu przypadkach przynosi także ulgę w bólu oraz poprawę samopoczucia osoby rehabilitowanej.

Ile kosztuje rotor rehabilitacyjny?

Kolejną zaletą rotora rehabilitacyjnego jest jego stosunkowo niska cena w zestawieniu z innymi sprzętami służącymi do ćwiczeń czy rehabilitacji. Domową wersję rotora, wyposażoną w antypoślizgowe nóżki, regulację obciążenia, a nawet licznik kupimy już za nieco ponad 100 zł. Za ułamek ceny roweru stacjonarnego otrzymujemy więc łatwe w przechowywaniu narzędzie, umożliwiające sprawne ćwiczenie kończyn dolnych oraz górnych.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rotorów oraz innych sprzętów rehabilitacyjnych na stronie internetowej sklepu https://galeriazdrowia.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz