Rak prostaty jest nowotworem, który najczęściej jest diagnozowany u mężczyzn po 50 roku życia. Choroba rozwija się dosyć powoli i niezdiagnozowana w odpowiednim czasie może dać przerzuty do sąsiednich narządów. Wówczas skuteczne leczenie może okazać się już nie możliwe do przeprowadzenia. Dlatego też w przypadku raka prostaty duże znaczenie ma profilaktyka. Regularnie przeprowadzane badania dają szansę na szybkie wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Co sprzyja rozwojowi raka prostaty?
W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się i rozwojowi raka prostaty. Przede wszystkim ten rodzaj choroby występuje najczęściej, jak już wspomnieliśmy, u mężczyzn powyżej 50 roku życia .Tak więc sam wiek jest tutaj czynnikiem, który sprzyja zachorowalności na raka prostaty. Warto podkreślić, że rak prostaty u mężczyzn w wieku poniżej 40 lat w zasadzie nie występuje. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja zachorowaniu na raka prostaty, są geny. Jeśli w twojej rodzinie ojciec lub brat chorowali na raka prostaty, to jest duża szansa, że również u ciebie ta choroba się rozwinie. Czynnikiem, który sprzyja rozwojowi choroby jest również niezdrowy styl życia. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli palenie papierosów, a także złą dietę. W dalszej kolejności należy wyróżnić otyłość. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono również, że częściej na raka prostaty chorują mężczyźni o czarnym kolorze skóry.
Jakie są objawy raka prostaty?
Jakie objawy mogą wskazywać na pojawienie się nowotworu prostaty? W pierwszej kolejności należy wskazać, że takim objawem mogą być choćby problemy z oddawaniem moczu. Jeśli zauważymy u siebie osłabienie strumienia moczu, albo częstomocz, to może być to objaw raka prostaty. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby może pojawiać się także nietrzymanie moczu, oraz krwiomocz. Mężczyźni zmagający się z rakiem prostaty mają również zaburzenia erekcji. Innymi objawami nowotworu prostaty mogą być również bóle podbrzusza, a także bóle pleców w okolicy lędźwiowej.
Leczenie raka prostaty
Zanim wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, pacjent musi przejść szereg odpowiednich badań. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli badanie poziomu białka we krwi, a także badanie per rectum, dzięki któremu lekarz może sprawdzić, czy na postacie nie występują różnego rodzaju stwardnienia i guzki. W dalszej kolejności wykonuje się przezodbytnicze badanie USG gruczołu krokowego, a także rezonans magnetyczny miednicy, a w dalszej kolejności badanie histopatologiczne. W leczeniu raka prostaty można zastosować przede wszystkim zabieg chirurgiczny, a także radioterapię, oraz antyandrogenowa terapię hormonalną. W zaawansowanych stadiach nowotworu prostaty stosuje się chemioterapię.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.