
Różne są nurty psychoterapii — poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, humanistyczny — ale też różne formy prowadzenia takich spotkań. Możesz zdecydować się na rozpoczęcie terapii indywidualnej lub grupowej. Czym się różnią? Czy można odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj jest lepszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Psychoterapia grupowa — nieocenione wsparcie innych osób
Psychoterapią grupową — jak sama nazwa wskazuje — nazywamy spotkania w kilkuosobowych grupach, w trakcie których pracuje się nad określonym problemem. Ten rodzaj terapii jest alternatywą dla psychologii indywidualnej. Istotną jego cechą jest stopniowe budowanie relacji z innymi osobami uczęszczającymi do grupy. Nie bez przyczyny relacje te są tak istotne — pomagają bowiem pacjentom w ich indywidualnych (pozaterapeutycznych) relacjach z innymi ludźmi.
Jak wygląda psychoterapia grupowa
Grupy psychoterapeutyczne pracują w taki sposób, że wszyscy członkowie oddziałują na siebie nawzajem i wspierają się w walce o lepsze życie. Osoby pracujące nad sobą w czasie terapii grupowej nie powinny odczuwać osamotnienia, mając świadomość, że nie są same z problemem, z którym przyszło im się zmagać. Terapia w grupie daje możliwość dzielenia się swoimi potrzebami, wątpliwościami i obawami z osobami mającymi podobne zmagania. Różnego rodzaju grupy terapeutyczne bez problemu znajdziesz w każdym mieście w Polsce. Sprawdź na przykład, jak wyglądają spotkania na psychoterapii grupowej.
Psychoterapia indywidualna — sam zawalczysz o lepsze jutro
Drugą formą pracy nad sobą jest psychoterapia indywidualna. Jej celem jest znaczna poprawa jakości życia i codziennego funkcjonowania oraz zwiększenie świadomości samego siebie. Bardzo często mówi się, że terapia indywidualna jest „podróżą w głąb siebie” i jest w tym sporo racji. Indywidualne spotkania z terapeutą to okazja do zrozumienia różnych emocji i problemów, które towarzyszą pacjentowi w codziennych zmaganiach z rzeczywistością.
Jak wygląda psychoterapia indywidualna
Psychoterapia indywidualna to regularne (najczęściej raz w tygodniu) spotkania z terapeutą, w trakcie których omawiane są problemy, z którymi pacjent musi się zmagać. Celem tych spotkań jest wyeliminowanie przykrych kwestii odnoszących się do jego życia i jednoczesne ułatwienie mu codziennego funkcjonowania. Psychoterapii nie można porównywać do spotkania z przyjaciółką przy kawie i opowiadaniu jej o swoich problemach. Proces terapeutyczny — po pierwsze — nie trwa jedno popołudnie, a po drugie — terapeuta nie udziela żadnych porad. Jego zadaniem jest wysłuchanie i zadanie takich pytań, aby samemu można było dojść do właściwych wniosków. Dodatkowo podzieli się z Tobą swoimi hipotezami, postara się pokazać trudny dla Ciebie problem z innej perspektywy lub, jeśli będzie taka potrzeba, udzieli psychoedukacji.
Psychoterapia grupowa czy indywidualna — która lepsza
Tak naprawdę nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To wszystko zależy od tego, jaką formę spotkań preferujesz, ale także z jakimi problemami się zmagasz. Dobrze byłoby, gdybyś skontaktował się ze specjalistą (może to być psychiatra), który podpowie Ci, jaki rodzaj terapii najlepiej sprawdzi się przy Twoich problemach. Obecnie terapie w Polsce prowadzone są w większości przypadków w formie on-line — w związku z tym, jeśli na przykład będziesz chciał spotkać się z psychoterapeutą z Lublina, to problemem nie będzie fakt, że mieszkasz w innym mieście.
Jeśli wstydzisz się swoich problemów i wolisz zaczekać, aż same przeminą, to wiedz, że one nie znikną, a co gorsza — mogą Cię coraz mocniej przygnębiać. Wybierz zatem najlepsze dla siebie rozwiązanie i zawalcz o lepsze jutro.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.