Poznaj najciekawsze ekstrakty roślinne

ekstrakty roslinne

Dobra znajomość roślin i ziół przez wiele lat chroniła lokalne społeczności przed różnego rodzaju dolegliwościami i stanowiła jedyną pewną wiedzę medyczną. Wraz z rozwojem nauki coraz mniejszym zaufaniem darzymy naturalne składniki, choć przecież wciąż stanowią bazę receptur leków czy suplementów diety. Które ekstrakty roślinne warto znać i można z nich korzystać po konsultacji z lekarzem? Oto kilka wybranych propozycji.

Ekstrakty roślinne na samopoczucie i zdrowie seksualne

Dużo większe znaczenie we wspomaganiu prawidłowego funkcjonowania organizmu przypisują ekstraktom roślinnych narody azjatyckie. W krajach Dalekiego Wschodu do dziś ważniejsza bywa profilaktyka niż leczenie, a rolą lekarza jest utrzymanie pacjentów w zdrowiu, nie zaś radzenie sobie z chorobami. Spora grupa produktów z kategorii ekstrakty roślinne i ziołowe bazuje na składnikach pochodzących właśnie z Azji.

Tak jest między innymi z asortymentem powstałym przy użyciu żeń-szenia, nazywanego też “wszechlekiem”. Z jego właściwości korzystać mogą np. osoby pragnące poprawić samopoczucie. Na rekomendację zasługuje Holland & Barrett – Żeń-Szeń Syberyjski. Opakowanie zawiera 100 tabletek, co przy rozsądnej cenie (ok. 20 zł) stanowi interesującą propozycję.

Peruwiańską odmianę żeń-szenia stosuje się przy problemach ze zdrowiem seksualnym. Na etykietach produktów używa się też innych nazw składnika: pieprzyca peruwiańska lub maca. Korzeń tej rośliny jest bazą np. ekstraktu roślinnego PharmoVit – Maca (360 mg, 90 kapsułek; ok. 35 zł) lub Swanson – Maca Extract (500 mg, 60 kapsułek; ok. 25 zł).

Warto znać też żeń-szeń indyjski, czyli ashwagandhę. To ekstrakt z witanii ospałej, rośliny występującej głównie na terenie wschodniej Indii i Sri Lanki. Suplementem do polecenia jest Himalaya – Ashwagandha (60 kapsułek; ok. 35 zł) lub PharmoVit – Żeń-Szeń Indyjski (200 mg, 90 kapsułek; ok. 45 zł za opakowanie). Ten drugi produkt pomaga wzmocnić komórki włosów, skóry i paznokci.

Pozostałe ekstrakty roślinne w e-sklepach

Część klientów jest zainteresowana suplementami diety na serce. Jednym ze składników roślinnych, które wspierają pracę funkcjonowanie układu krwionośnego jest gotu-kola, czyli wąkrota azjatycka. Także pochodzi z Indii, choć jej pozytywne właściwości znane są już na całym świecie. Umożliwia nie tylko zwalczać nadciśnienie, ale pomaga również przy innych dolegliwościach: łuszczycy, egzemie, bólach brzucha i chorobach zapalnych dróg moczowych. Na rynku polskim (np. w sklepie Shaman.pl) dostępny jest Gotu-Kola Mandukaparni firmy Himalaya (60 kapsułek; ok. 22 złote).

Poza wspomnianymi produktami warto poszukać innych ekstraktów roślinnych: z zielonej herbaty, zielonej kawy, z liścia oliwnego lub dobrze znanego wszystkim selera. Każdy z wymienionych rodzajów ma nieco inne właściwości. Decyzję o regularnym przyjmowaniu wybranych preparatów dobrze jest skonsultować z lekarzem rodzinnym. Gdy dolegliwości są poważne, lepszym rozwiązaniem od łykania suplementów jest stosowanie produktów farmaceutycznych, choć oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz