
Dobra znajomość roślin i ziół przez wiele lat chroniła lokalne społeczności przed różnego rodzaju dolegliwościami i stanowiła jedyną pewną wiedzę medyczną. Wraz z rozwojem nauki coraz mniejszym zaufaniem darzymy naturalne składniki, choć przecież wciąż stanowią bazę receptur leków czy suplementów diety. Które ekstrakty roślinne warto znać i można z nich korzystać po konsultacji z lekarzem? Oto kilka wybranych propozycji.
Ekstrakty roślinne na samopoczucie i zdrowie seksualne
Dużo większe znaczenie we wspomaganiu prawidłowego funkcjonowania organizmu przypisują ekstraktom roślinnych narody azjatyckie. W krajach Dalekiego Wschodu do dziś ważniejsza bywa profilaktyka niż leczenie, a rolą lekarza jest utrzymanie pacjentów w zdrowiu, nie zaś radzenie sobie z chorobami. Spora grupa produktów z kategorii ekstrakty roślinne i ziołowe bazuje na składnikach pochodzących właśnie z Azji.
Tak jest między innymi z asortymentem powstałym przy użyciu żeń-szenia, nazywanego też “wszechlekiem”. Z jego właściwości korzystać mogą np. osoby pragnące poprawić samopoczucie. Na rekomendację zasługuje Holland & Barrett – Żeń-Szeń Syberyjski. Opakowanie zawiera 100 tabletek, co przy rozsądnej cenie (ok. 20 zł) stanowi interesującą propozycję.
Peruwiańską odmianę żeń-szenia stosuje się przy problemach ze zdrowiem seksualnym. Na etykietach produktów używa się też innych nazw składnika: pieprzyca peruwiańska lub maca. Korzeń tej rośliny jest bazą np. ekstraktu roślinnego PharmoVit – Maca (360 mg, 90 kapsułek; ok. 35 zł) lub Swanson – Maca Extract (500 mg, 60 kapsułek; ok. 25 zł).
Warto znać też żeń-szeń indyjski, czyli ashwagandhę. To ekstrakt z witanii ospałej, rośliny występującej głównie na terenie wschodniej Indii i Sri Lanki. Suplementem do polecenia jest Himalaya – Ashwagandha (60 kapsułek; ok. 35 zł) lub PharmoVit – Żeń-Szeń Indyjski (200 mg, 90 kapsułek; ok. 45 zł za opakowanie). Ten drugi produkt pomaga wzmocnić komórki włosów, skóry i paznokci.
Pozostałe ekstrakty roślinne w e-sklepach
Część klientów jest zainteresowana suplementami diety na serce. Jednym ze składników roślinnych, które wspierają pracę funkcjonowanie układu krwionośnego jest gotu-kola, czyli wąkrota azjatycka. Także pochodzi z Indii, choć jej pozytywne właściwości znane są już na całym świecie. Umożliwia nie tylko zwalczać nadciśnienie, ale pomaga również przy innych dolegliwościach: łuszczycy, egzemie, bólach brzucha i chorobach zapalnych dróg moczowych. Na rynku polskim (np. w sklepie Shaman.pl) dostępny jest Gotu-Kola Mandukaparni firmy Himalaya (60 kapsułek; ok. 22 złote).
Poza wspomnianymi produktami warto poszukać innych ekstraktów roślinnych: z zielonej herbaty, zielonej kawy, z liścia oliwnego lub dobrze znanego wszystkim selera. Każdy z wymienionych rodzajów ma nieco inne właściwości. Decyzję o regularnym przyjmowaniu wybranych preparatów dobrze jest skonsultować z lekarzem rodzinnym. Gdy dolegliwości są poważne, lepszym rozwiązaniem od łykania suplementów jest stosowanie produktów farmaceutycznych, choć oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.