Po jakie produkty spożywcze warto sięgać? Podpowiadamy

produkty spozywcze

Chcesz wreszcie zacząć żyć zdrowo? Masz zamiar zmienić swoją dietę, ale nie wiesz co powinno się w niej znaleźć? Szukasz produktów, które dostarczą organizmowi wielu cennych składników odżywczych? Jeśli tak, to czytasz właściwy artykuł. Podpowiemy Ci jakie produkty warto umieścić w swoim jadłospisie, by cieszyć się zdrowiem.

1. Soja

Soja to warzywo strączkowe, którego dobroczynne właściwości znane są na świecie już od tysiącleci. Chętnie wybierają ją wegetarianie. Z powodu wysokiej ilości białka stanowi bowiem idealny zamiennik mięsa. Soja jest zatem bardzo pożywna, a ponadto zawiera wiele substancji o dobroczynnym działaniu. Soja obniża poziom złego cholesterolu we krwi, a wszystko dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Ma także bardzo korzystny wpływ na układ kostny. Izoflawony w niej zawarte powstrzymują proces osłabiania kości, który często zachodzi u kobiet po menopauzie. Pojawiają się także tezy, że substancje odżywcze zawarte w soi poprawiają stan cery i wspomagają redukcję zmarszczek. Soję można spożywać w różnej postaci. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty sojowe m. in.: mąka, olej, tofu czy mleko, które z powodzeniem można stosować jako zamiennik mleka krowiego. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością soi w diecie.

2. Płatki

Miska płatków owsianych na śniadanie to idealny wybór. W owsiance znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę E, a także: nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, magnez, potas czy żelazo. Jest także źródłem błonnika, który ma dobry wpływ na kondycję układu pokarmowego i wzmacnia dobrą florę bakteryjną. Składniki zawarte w płatkach owsianych usprawniają pracę serca, obniżają ciśnienie krwi i cholesterol, a ponadto wspomagają odchudzanie, ponieważ na długo zapewniają uczucie sytości. Płatki żytnie mają podobne właściwości. Zawierają sód, jod, fosfor, cynk, żelazo, wapń i lignany, które mogą zapobiegać powstawaniu niektórych typów nowotworów. Duży wybór płatków i otrębów pochodzących z upraw ekologicznych znajdziesz pod tym linkiem: aleeko.pl.

3. Jabłka

Zdrowe produkty to nie tylko te o egzotycznie brzmiących nazwach, za które musimy zapłacić sporo pieniędzy. Okazuje się, że bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie naszych rodzimych jabłek. Ponoć ich działanie doceniano już wiele tysięcy lat temu. Zawarty w nich błonnik usprawnia pracę jelit i reguluje poziom cholesterolu. Substancje zawarte w jabłkach mają także działanie oczyszczające, więc usuwają z organizmu wszelkiego rodzaju toksyny.

4. Brokuły

To zielone warzywo już na dobre rozgościło się na naszych talerzach. I bardzo dobrze! Brokuły zawierają bowiem mnóstwo Witami oraz mikro- i makroelementów np. witaminę C, A, B6, a także: cynk, sód, potas, magnez czy żelazo. Te warzywa mają wiele właściwości zdrowotnych. Zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka, pomagają w walce z anemią, regulują poziom cukru i korzystnie wpływają na wzrok. Ponadto uważa się, że brokuły chronią nas przed nowotworami.

5. Miód

Polacy uwielbiają jego smak, ale miód to nie tylko źródło słodyczy, lecz także cennych substancji odżywczych. Znajdziemy w nim witaminę A, C i witaminy z grupy B, oprócz tego: wapń, potas, fosfor, żelazo i kwas foliowy. Lizozym i apidycyna wspomagają organizm w walce z infekcjami. Miód przyspiesza także gojenie ran, dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, zmniejsza ryzyko miażdżycy i pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Miód jest jednak bardzo kaloryczny, dlatego należy spożywać go z umiarem. Pamiętaj, by nie wrzucać miodu do zbyt gorących płynów. W temperaturze powyżej 45 stopni traci swoje właściwości.

6. Orzechy włoskie

Tak, są bardzo kaloryczne, ale inaczej niż w przypadku słodyczy, nie są to puste kalorie. Zawierają mnóstwo kwasów omega-3, witaminy, błonnik, żelazo, magnez i potas, a to oczywiście jedynie kilka z wielu znajdujących się w nich substancji odżywczych. Orzechy włoskie pozytywnie wpływają na układ krążenia, pracę układu pokarmowego, wzmacniają naczynka krwionośne i poprawiają wygląd cery.

Jeśli zamierzasz zadbać o swoje zdrowie, zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Dodaj do swojej diety produkty obfitujące w witaminy i różnego rodzaju składniki odżywcze, a z czasem dostrzeżesz wiele pozytywnych efektów dla zdrowia i wyglądu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz