Choć ortoptysta nie posiada kompetencji lekarza okulisty, może nam bardzo pomóc przy wielu problemach ze wzrokiem. Jakie są warunki podjęcia pracy w zawodzie ortoptysty? Jaki jest ich zakres obowiązków? W jakich miejscach znajdą oni zatrudnienie?
Ortoptysta – kto to taki?
Ortoptysta jest mniej znany niż okulista czy optometrysta, jednak jego pomoc w wielu wypadkach jest trudna do przecenienia. Specjalista ten świadczy usługi medyczne z zakresu ortoptyki. Pomaga on w bezinwazyjnym leczeniu problemów z widzeniem obuocznym. Warto zdawać sobie sprawę, że zawód ortoptysty może wykonywać jedynie osoba, która ukończyła 2-letnie kierunkowe studium medyczne. Ortoptyści są kształceni w Polsce już od ponad 40 lat.
Jakie obowiązki ma ortoptysta?
Z oczywistych względów zakres obowiązków ortoptysty jest węższy niż zakres kompetencji lekarza okulisty. Jednak specjaliści ci często pracują razem. Ortoptysta często uzupełnia leczenie okulistyczne. Zajmuje się on głównie bezinwazyjnymi ćwiczeniami, które nierzadko przynoszą bardzo pozytywne efekty.
Ortoptyści najczęściej prowadzą terapię mającą pomóc w leczeniu zeza i uciekania oka, zaburzeń fiksacji, niedowidzenia, osłabionego widzenia obuocznego, nieprawidłowego widzenia obuocznego, które jest spowodowane ubytkiem wzroku w jednym oku. Zabiegi ortoptystów mogą okazać się pomocne osobom doświadczającym nieprawidłowej akomodacji (polega ona na zaburzeniu ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się blisko i daleko) czy zaburzeń widzenia stereoskopowego.
Ortoptysta posiada uprawnienia do wykonania badań okulistycznych mających na celu dobór właściwych okularów, soczewek kontaktowych lub pryzmatów. Podczas badania u ortoptysty można dokonać oceny dna oka, zmierzyć ciśnienie śródgałkowe, ocenić pole widzenia i ruchy oczopląsowe.
Jak wygląda kształcenie ortoptystów?
Kształcenie ortoptysty trwa co najmniej dwa lata. W programie studium jest co najmniej 1600 godzin zajęć. Każdy student zobowiązany jest również do odbycia praktyk zawodowych. Nauka może odbywać się w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Przedmioty oferowane przez ten kierunek to między innymi anatomia, fizjologia i patofizjologia człowieka, nauka udzielania pierwszej pomocy, język migowy, charakteryzowanie chorób i wad rozwojowych, które mają wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku, wykonywanie badań ortoptycznych i niektórych badań okulistycznych, stosowanie pomocy optycznych i nieoptycznych w profilaktyce niedowidzenia i choroby zezowej.
W programie studium dostępne są również przedmioty humanistyczne (między innymi pedagogika i psychologia), które ułatwiają pracę z pacjentem.
Gdzie pracują ortoptyści?
Specjalistów z zakresu ortoptystyki można obecnie spotkać w wielu miejscach. Są oni zatrudniani w gabinetach ortoptycznych, szpitalach, gabinetach okulistycznych, poradniach patofizjologii widzenia, zakładach optycznych, przedszkolach dla dzieci niedowidzących. Pewna część ortoptystów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Kiedy warto udać się do ortoptysty?
Ortoptysta jest przygotowany do pracy z osobami dorosłymi i dziećmi. Warto się do niego udać natychmiast, gdy zaobserwujemy u siebie problemy ze wzrokiem (na przykład niewyraźne widzenie pomimo dobranych okularów). Specjalista te pracuje także z pacjentami po operacjach chirurgicznych w obrębie narządu wzroku (jest on odpowiedzialny za pomoc w rehabilitacji) – należy umówić się z nim niezwłocznie po wykonaniu zabiegu. Bardzo ważne jest, żeby zgłosić się do ortoptysty, gdy zauważymy problemy ze wzrokiem u naszego dziecka. W przypadku najmłodszych pacjentów leczenie ortoptyczne jest najbardziej skuteczne.
Fundacja Zobaczyć Jutro – Okulista dziecięcy, Ortoptyk Warszawa
al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.