Opiekun osoby starszej – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

opiekun

Opiekun osoby starszej to praca, która polega na kompleksowym zajmowaniu się ludźmi w podeszłym wieku. Zakres obowiązków różni się w zależności od miejsca zatrudnienia. Jakie kwalifikacje są więc niezbędne, które cechy i umiejętności okażą się przydatne w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Jakie zadania ma do wykonania opiekun osób starszych?

Najczęściej w zakresie obowiązków takiej osoby są niezbędne czynności, które pozwalają na co dzień godnie funkcjonować seniorowi. Dotyczy to więc w pierwszej kolejności pomocy w wykonywaniu higieny osobistej, a więc wchodzi w to mycie, ubieranie, czesanie i inne. Oprócz tego opiekun musi przypominać o zażywaniu leków, zadbać o przygotowanie posiłków, a dość często także zajmuje się karmieniem. Jest to niezbędne w przypadku, gdy stan zdrowia takiej osoby nie pozwala na samodzielną egzystencję.

W zakresie obowiązków jest także regularne kontrolowanie stanu zdrowia seniora. Udzielanie pierwszej pomocy, zmiana opatrunków lub pomoc w rehabilitacji i wykonywaniu prostych ćwiczeń to kolejne aspekty bez których nie sposób wyobrazić sobie pracę opiekuna.

Dość często w zakresie obowiązków, zwłaszcza w przypadku zatrudnienia do prywatnej opieki, jest także konieczność dbania o czystość w mieszkaniu. Jest więc sprzątanie, mycie naczyń, wykonywania prania i innych podstawowych domowych zadań. Opiekun musi także załatwiać różnego rodzaju sprawy zlecone przez swojego podopiecznego. Może więc płacić rachunki, realizować recepty wydane przez lekarza oraz robić zakupy.

Jakie kwalifikacje do zawodu opiekuna seniora?

Do wykonywania tego zawodu nie jest potrzebne żadne konkretne wykształcenie. Jeśli jednak liczymy na dobry zarobek i szansę zatrudnienia w agencjach oraz firmach oferujących usługi z tego rodzaju to warto ukończyć przynajmniej kurs w tym kierunku. Natomiast największą szansę na stałą pracę posiadają osoby, które ukończyły kierunki medyczne. Przydaje się także znajomość języka obcego – niemieckiego lub angielskiego, bo najlepsze warunki nasi rodacy znajdują za granicą. Dość często pracodawcy wymagają także prawa jazdy.

Które cechy i umiejętności są cenne w zawodzie opiekuna?

Nikt raczej nie ma wątpliwości co do tego, że jedną z kluczowych cech wyróżniającego się opiekuna jest cierpliwość. Praca z osobami starszymi wymaga dużej odporności na stres oraz umiejętności wykonywania skrupulatnie swoich obowiązków nawet pod presją czasu. Wytrzymałość psychiczna odgrywa tutaj bardzo dużą rolę. Taka umiejętność dość często rozwija się wraz z czasem i nabywaniem nowych doświadczeń.

Dobry opiekun seniora to osoba, która potrafi umiejętnie nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, jest przy tym tolerancyjna, wyrozumiała i wrażliwa. Ma także w sobie duże pokłady empatii.

Bardzo ważna jest spostrzegawczość oraz zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Praca z seniorem jest niekiedy bardzo trudna i dlatego też trzeba być bardzo wyczulonym na wszelkie nietypowe sytuacje.

O tym jak szukać pracy w okresie pandemii i to nie tylko jako opiekun osoby starszej można przeczytać w artykule pod adresem https://www.24opole.pl/38873,Rekrutacja_w_czasie_pandemii._Jak_sie_przygotowac,wiadomosc.html.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz