Niepokój – uczucie, które towarzyszy coraz większej liczbie populacji

Niepokój - uczucie, które towarzyszy coraz większej liczbie populacji

Niepokój jest uczuciem, które przynajmniej raz na jakiś czas towarzyszy każdemu człowiekowi. Nie da się bliżej zdefiniować, jednak można określić, że pojawia się zazwyczaj podczas różnych ciężkich i przejściowych sytuacji. Niepokój jest także konsekwencją niektórych zaburzeń psychicznych. Czy można się pozbyć uczucia wewnętrznego niepokoju? Jak to zrobić? Dlaczego odczuwamy cały czas wewnętrzny niepokój?

Jakie są przyczyny niepokoju

Wewnętrzny niepokój objawia się zazwyczaj w powiązaniu z zaburzeniami psychicznymi, a mianowicie lękiem, który określany jest także zaburzeniem nerwicowym. Niepokój może występować w różnych jednostkach, jednak najczęściej jest to występowanie zaburzenia lęku uogólnionego.

Innymi przyczynami niepokoju mogą być także zaburzenia afektywne. Niekoniecznie jednak musi być tak, że osoba odczuwająca niepokój musi mieć chorobę psychiczną. Uczucie te może bowiem pojawiać się w przypadku różnych sytuacji życiowych, takich jak widmo zwolnienia pracy, czy problemy rodzinne. Świadczy to więc o tym, że praktycznie każdy człowiek może odczuwać niepokój.

Objawy niepokoju

Uczucie niepokoju może martwić, gdy występuje ono równocześnie z innymi dolegliwościami chorobowymi. Ciągłe zamartwianie się, stały i nadmierny lęk oraz stres, które będą połączone z objawami somatycznymi, mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych. W przypadku, gdy wewnętrzny niepokój pojawia się wraz z obniżeniem nastroju, spadkiem energii oraz zaburzeniami snu i łaknienia, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń afektywnych.

Jak sobie poradzić z uczuciem niepokoju

Pojawiający się przewlekle niepokój u osób, które cierpią na choroby psychiczne, powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem. Specjalista po zdiagnozowaniu przyczyny pojawienia się schorzenia dostosuje odpowiednią terapię, której zadaniem będzie przywrócenie równowagi psychicznej pacjenta. U niektórych osób uczucie niepokoju może być tak silne, że niezbędne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego, które będzie opierało się na lekach uspokajających i wyciszających.

Niepokój może także pojawiać się osób, które nie mają żadnych zaburzeń psychicznych. W tym przypadku nie jest konieczne udawanie się do lekarza. U większości osób wystarczającą terapią będą ćwiczenia relaksacyjne. Znakomite wyniki przynosi, chociażby joga, które praktykowana przez dłuższy czas wpływa korzystanie na równowagę psychofizyczną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz