Choroby tarczycy w dzisiejszych czasach wykrywane są coraz częściej. Cierpi na nie duża część społeczeństwa, niekiedy nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Niedoczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto nie dają wyraźnych objawów. Najczęściej chorzy ignorują symptomy tych chorób.
Jakie są pierwsze symptomy niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy nie daje wyraźnych sygnałów swojej obecności. Często nie wiążemy swojego złego samopoczucia z tą chorobą. Winą za nasz gorszy stan psychofizyczny obarczamy złe odżywianie, stres, przepracowanie.
Oto objawy, które powinny nas zaniepokoić, a które często ignorujemy:
- chroniczne zmęczenie
- zaparcia
- wzrost wagi
- blada skóra
- suche włosy
- pogorszenie się pamięci
- stany depresyjne
Jeśli zauważymy je u siebie, powinniśmy na wszelki wypadek udać się do lekarza rodzinnego i wykonać badania diagnostyczne w kierunku chorób tarczycy.
Symptomy mogące świadczyć o chorobie Hashimoto
Hashimoto daje podobne objawy co niedoczynność tarczycy, są to:
- ciągłe uczucie zimna
- chroniczne zmęczenie
- stany depresyjne
- obfite miesiączki
- przesuszona skóra
- zaparcia
- wypadanie włosów
- nieuzasadnione zwiększenie masy ciała
Różnice pomiędzy chorobą Hashimoto a niedoczynnością tarczycy
Przy niedoczynności tarczycy, występuje spowolnienie pracy tego narządu. Mają na to wpływ hormony regulujące jego pracę. Tymi hormonami są: TSH, T3, T4. Kiedy podejrzewamy niedoczynność tarczycy, te trzy hormony najczęściej stają się przedmiotem badań. Niestety ich oznaczenie nie zawsze daje miarodajny wynik. Osoba chora może mieć nieprawidłowe wartości innych hormonów, więc najlepiej jest zbadać poziom TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG oraz wykonać USG tarczycy.
Choroba Hashimoto to nie spowolnienie funkcjonowania gruczołu tarczycowego, lecz jego zapalenie. Na początku może dawać objawy podobne do nadczynności, lecz po tzw „wypaleniu” następuje spowolnienie pracy gruczołu, stąd pojawiają się objawy podobne do niedoczynności. Należy pamiętać, że niedoczynność tarczycy jak i Hashimoto nie są chorobami pierwotnymi – oznacza to, że aby skutecznie je leczyć, należy znaleźć powód ich wystąpienia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.