Najczęstsze choroby wieku dziecięcego

choroby dzieciece
High-five my little but brave patient

Dzieci często są narażone na kontakt z wirusami, bakteriami i innymi patogenami w żłobku, przedszkolu czy szkole. Ze względu na to, że w tym wieku ich układ immunologiczny nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony, częściej cierpią na różnego rodzaju infekcje. Zazwyczaj rozpoczynają się one od gorączki, braku apetytu czy senności. Jakie są najczęstsze choroby wieku dziecięcego i jakie mają symptomy? Podpowiadamy.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego – odra, ospa, różyczka, świnka

Jedną z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego jest odra. Objawia się ona wysoką gorączką, zapaleniem gardła, kaszlem, katarem, a czasem zapaleniem spojówek i światłowstrętem. Na błonach śluzowych pojawiają się białe plamki z czerwonymi obwódkami. W przebiegu różyczki z kolei na skórze można zaobserwować małe czerwone plamki, może im towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych i gorączka. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Recepta online jest jednym z narzędzi jakimi dysponuje specjalista.

Świnka z kolei przebiega z powiększeniem ślinianek przyusznych i ich bólem. Może pojawić się też ból głowy i mięśni. Ospa zazwyczaj rozpoczyna się gorączką, która może wynosić 40 stopni, bólem głowy i złym samopoczuciem. Następnie na ciele pojawiają się czerwone plamki, które zmieniają się w grudki z pęcherzykami, a potem w strupki.

Infekcje układu oddechowego – angina, przeziębienie, grypa

U dzieci, podobnie jak u dorosłych może wystąpić przeziębienie, czyli wirusowa infekcja o łagodnym przebiegu. Towarzyszy jej zazwyczaj zatkany nos, kaszel, ból gardła i lekka gorączka. Znacznie bardziej nasilone dolegliwości daje grypa, w której przebiegu pojawia się wysoka gorączka, a jej objawy są nagłe.

Bakteryjna choroba wywołana przez paciorkowce, gdzie głównym objawem jest ostry, utrudniający przełykanie ból gardła to angina. Często towarzyszą jej powiększone węzły chłonne i gorączka oraz bóle mięśniowo-stawowe. W takiej sytuacji zazwyczaj konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który może wypisać na taki specyfik receptę online. Szybką poradę bez wychodzenia z domu, można zdobyć dzięki stronie https://receptaulekarza.pl/.

Pneumokoki i rotawirusy u dzieci

Wśród chorób wieku dziecięcego można wymienić bakteryjne zakażenie pneumokokowe. Jest ono groźne, ponieważ może spowodować zapalenie ucha, zatok obocznych nosa, a nawet płuc i opon mózgowo-rdzeniowych. Towarzyszy mu wysoka gorączka i w takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Z kolei ostra, wodnista biegunka, wymioty i podwyższona temperatura ciała mogą świadczyć o zakażeniu rotawirusami. Dzieci mogą skarżyć się też na brak apetytu i ból brzucha. Na dolegliwości te są szczególnie narażone maluchy od 6 miesięcy do 2 roku życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz