Na czym polega operacja kręgu szyjnego?

operacja kregu szyjnego

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa jest to patologia krążka międzykręgowego o etiologii złożonej i wieloprzyczynowej obejmująca pojęcie przepukliny, jak również zwyrodnienia segmentu ruchowego kręgosłupa. Schorzenie występuje niezależnie od wieku. Może być spowodowane wieloma przyczynami jak: sumujące się mikrourazy, przeciążenia kręgosłupa, gwałtowne, niekontrolowane ruchy głową (wypadki komunikacyjne), czynniki genetyczne, oraz wrodzone wady postawy. szczególnie narażone są osoby pracujące w pozycji siedzącej i wielokrotnie powtarzające te same czynności.

Na ten rodzaj schorzenia szczególnie narażeni są pracownicy biurowi, kierowcy, szwaczki oraz cała grupa młodych osób w nieprzemyślany sposób korzystających ze smartfonów i innych gadżetów elektronicznych. Przypadki schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa objawiają się: bólem karku, głowy i bólem międzyłopatkowym, często występują drętwienia barku (tzw. parestezje), drętwienia całej ręki, występują zaburzenia czucia, dotyku, pojawia się osłabienie siły mięśniowej skutkujące problemami z utrzymaniem przedmiotów w dłoni.

Kiedy konieczna jest operacja kręgu szyjnego?

Najprościej można powiedzieć, że leczenie operacyjne jest wdrażane wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jest to około 5% pacjentów leczących kręgosłup. Do leczenia operacyjnego kręgosłupa szyjnego kwalifikowani są pacjenci z dolegliwościami bólowymi utrzymującymi się przez kilkanaście tygodni, z deficytami neurologicznymi w postaci osłabienia siły mięśniowej i zaburzeń czucia rąk. Wskazaniem do zabiegu może być duża przepuklina krążka międzykręgowego uwidoczniona na obrazie rezonansu magnetycznego. Celem leczenia operacyjnego jest wyeliminowanie ucisku uwypuklonych krążków międzykręgowych oraz zmian zwyrodnieniowych, żeby zminimalizować dolegliwości bólowe i ryzyko uszkodzenia sąsiednich struktur. Operacje odcinka szyjnego kręgosłupa są obarczone ryzykiem powikłań neurologicznych. Dlatego decyzją o zabiegu chirurgicznym lekarz podejmuje tylko w przypadkach, gdy objawów schorzenia nie udało się wyeliminować metodami nieinwazyjnymi.

Na czym polegają zabiegi operacyjne kręgu szyjnego?

Leczenie chirurgiczne w większości przypadków polega na usunięciu chorego krążka i zastąpieniu go implantem stabilizującym kręgosłup oraz zapewniającym jego prawidłową biomechanikę. Inną metodą operacyjną są zabiegi obarczające, polegające na poszerzeniu kanału kręgowego, usunięciu niewielkich fragmentów kręgów i uszkodzonych więzadeł uciskających struktury nerwowe. Operacje kręgu szyjnego wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center wykonywany jest pełny zakres operacji klasycznych oraz pełny zakres nowoczesnych procedur małoinwazyjnych. Priorytetem są zabiegi małoinwazyjne gwarantujące minimalną ingerencję w tkanki i szybką rekonwalescencję po operacji. Są stosowane, gdy pacjent nie może mieć operacji otwartej lub mikrochirurgicznej. O wyborze metody zabiegu decyduje lekarz. Hospitalizacja trwa najczęściej 1-2 dni a powrót do pełnej aktywności zależy od rodzaju i rozległości zabiegu, najczęściej wynosi 6-12 tygodni. Czasami zaleca się noszenie kołnierza usztywniającego szyję przez okres 4-6 tygodni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz