Czynniki cywilizacyjne, różne wydawałoby się niezwiązane z niepłodnością choroby, styl życia wpływają na zdolność do poczęcia dziecka. Bardzo często to mężczyźni są niepłodni. Jakość nasienia statystycznie się pogarsza na przestrzeni lat. Jakie badania diagnostyczne pozwalają ocenić męską płodność i na czym polega leczenie niepłodności u mężczyzn?
Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Jak podaje WHO, czynnik męski w niepłodności stanowi już ok. 45 proc. Przypadków. Co ważne to to, że 20 proc. niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzn, a nie wspólnych z partnerką problemów zdrowotnych.
Przyczynami mogą być takie schorzenia jak:
- stany zapalne,
- zaburzenia hormonalne,
- niedrożność w obrębi dróg wyprowadzających nasienie,
- żylaki powrózka nasiennego.
Leczenie niepłodności u mężczyzn i przyczynami tego schorzenia zajmuje się androlog i urolog. Są to specjaliści, którzy leczą męski czynnik niepłodności. Badanie to m.in.:
- szczegółowy wywiad,
- badanie kariotypu,
- USG jader,
- badanie fizykalne,
- badania nasienia.
Androlog przepisuje antybiotyki, hormony, zleca operacje lub zabieg.
Leczenie niepłodności męskiej
Czasami niepłodność u mężczyzn jest wywoływana sztucznie przez zabieg, który nazywa się wazektomia w Krakowie. W innych przypadkach możemy korzystać m.in. z metody leczenia IMSI. Jest to nowoczesna metoda i niebywałe osiągnięcie w dziedzinie zapładniania pozaustrojowego.
Od niedawna te zabiegi są dostępne także w Polsce. IMSI pozwalają na wybór plemników o prawidłowej budowie oraz ich iniekcję do komórki jajowej. Dzięki temu możliwy jest wybór tylko zdrowych plemników, których zdolność do zapłodnienia jest potencjalnie najwyższa. System daje spore możliwości na zapłodnienie. Uzyskiwano wyższy potencjał rozwojowy zarodków oraz jest lepsza jakość plemników. To ma szczególne znaczenie w przypadku gdy koncentracja plemników jest poniżej 20 mln na 1 ml, a również wtedy, gdy jest poniżej 50% plemników prawidłowo się poruszających albo mniej niż 14% plemników o prawidłowej morfologii. Ta metoda to przyszłość dla par z problemami z płodnością.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.