Kredyt studencki – co to jest i czy opłaca się go brać?

kredyt studencki

Edukacja to niezwykle ważna sprawa w życiu każdego z nas. Ukończenie odpowiednich studiów jest w stanie zagwarantować nam zdobycie wymarzonej pracy czy poszerzenie swoich horyzontów. Pomimo faktu, że wartość studiów nieco straciła na znaczeniu w obecnych czasach, to zdecydowanie dalej warto jest je ukończyć. Co jednak, jeśli nie mamy na to odpowiednich funduszy? Pogodzenie studiów z pracą bywa trudne, natomiast nasi rodzice nie muszą mieć odpowiednich pieniędzy, by mogli nas wspomóc. W tej sytuacji, możemy skusić się na kredyt studencki. Co to jest i czy się opłaca?

Kredyt studenci a klasyczny kredyt gotówkowy

Kredyt studencki, to nic innego jak kredyt gotówkowy, jednakże jego warunki są dostosowane do potrzeb i możliwości studenta. Innymi słowy, kredyt studencki jest skonstruowany w taki sposób, by dana osoba za jego pomocą mogła się spokojnie wykształcić i później podjąć pracę w swoim wymarzonym zawodzie. Z tego powodu, spłata kredytu studenckiego jest zazwyczaj odraczana na jakiś czas, najczęściej na kilka lat po skończeniu studiów. W ten sposób, student zdobywa pewność, że będzie mógł spokojnie podjąć pracę bez zbędnego zamartwiania się o przyszłość.

Oprocentowanie kredytu studenckiego

Jednym z powodów, dla których ludzie często decydują się na kredyt studencki, są jego referencyjne warunki, takie jak niskie oprocentowanie. Należy powiedzieć wprost – nawet najtańszy kredyt gotówkowy, wyniesie nas drożej niż kredyt studencki, dodatkowo jego spłata jest rozłożona na dwukrotność czasu, podczas którego spłacaliśmy świadczenie. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli, przykładowo, pobieraliśmy kredyt studencki przez 30 miesięcy, jego spłata zostanie rozłożona na 60. Daje nam to pewność, że spłata naszego zobowiązania nas nie przytłoczy i przy okazji nie zrujnuje naszej historii kredytowej, która niestety przyda nam się przy braniu właściwie każdej pożyczki. Szerzej o aspekcie BIK i historii zadłużeń można przeczytać tutaj: https://istotne.pl/jelenia-gora/wiadomosc/YGY/co-to-jest-bik, natomiast jeśli myślimy o alertach z BIKu, warto zerknąć tutaj: loando.pl/wpis/alerty-bik-cennik.

Kto może się starać o kredyt studencki?

Jak widać, warunki kredytu studenckiego są wyjątkowo korzystne, w związku z czym zdecydowanie warto się na niego zdecydować, jeśli potrzebujemy finansowego wsparcia na czas studiów. Biorąc pod uwagę, że nikt nie rozlicza nas z tego, na co przeznaczymy pieniądze pochodzące z kredytu, możemy je wykorzystać nawet na inwestycje, co także będzie niezłym pomysłem. Jednak, jak łatwo się domyślić, nie wszystko wygląda tak prosto. Po pierwsze – kredyt studencki możemy wziąć wtedy, kiedy nasze studia rozpoczęły się zanim ukończyliśmy 25 rok życia. Po drugie – kredyt studencki wymaga żyranta, czyli osoby która w razie jakiegokolwiek obsunięcia przy spłacie kredytu z naszej strony, będzie w stanie nieco nam pomóc i spłacić część rat lub całość kredytu za nas. Trzecią sprawą jest fakt, że nasza rodzina nie może przekraczać granicy 2500 złotych netto dochodu miesięcznie, by nasz wniosek kredytowy został rozpatrzony korzystnie. W związku z tymi wszystkimi informacjami widać wyraźnie, że kredyt studencki się opłaca, jednak jego dostanie nie jest sprawą prostą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz