Kiedy lekarz może rozpoznać płeć dziecka podczas badania USG?

badania ginekologiczne

Wszyscy przyszli rodzice powinni odpowiednio zadbać o swojego maluszka jeszcze przed narodzinami. W tym celu wykonywane są różne badania, mające na celu na przykład określenie płci dziecka czy ewentualne wady płodu. Są to badania prenatalne, które nie są obowiązkowe, aczkolwiek dobrze jest je wykonać. Warto wiedzieć, czym to dokładnie jest i kiedy lekarz może rozpoznać płeć dziecka.

Czym są badania prenatalne?

Każdy przyszły rodzic na pewno wie, czym są badania prenatalne i dlaczego warto z nich skorzystać. Warto jednak wiedzieć wszystko na ten temat. Badania prenatalne to różnego rodzaju testy, które przeprowadza się w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Ich nadrzędnym celem jest przede wszystkim wczesne wad rozwojowych i genetycznych oraz kontrola stanu płodu. Pozwalają one także poznać płeć dziecka USG w Rzeszowie. W przypadku niektórych nieprawidłowości planowane jest leczenie zaraz po porodzie, a nawet już w łonie matki.

Takie badania można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. USG prenatalne to badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu lekarz jest w stanie całościowo ocenić rozwój płodu. Podczas takiego badania określa się wiek ciąży, budowę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych czy rozwój kończyn, głowy i tułowia, ruchy płodu. 

Kiedy należy wykonać USG prenatalne i kiedy lekarz może rozpoznać płeć dziecka?

Pierwsze USG prenatalne należy wykonać na początku ciąży, po dziesiątym tygodniu. To dobry moment na ocenę przezierności fałdu karkowego. Zalecane jest, aby badanie było wykonywane trzy razy w czasie ciąży. Wówczas zarówno lekarz, jak i rodzice będą mieli pełen obraz sytuacji, a w razie konieczności będą mogli działać od razu. Wielu rodziców chce także przy okazji takiego badania poznać płeć swojego dziecka. Powinniśmy wiedzieć, że ginekolog w Rzeszowie jest w stanie określić to już w dwunastym tygodniu ciąży. 

Wcześniej płeć nie może być jednoznacznie określona. Możliwość stworzenia płodu zależna jest od tego, jak jest on ułożony. Jeśli obszar genitaliów jest niedostępny dla lekarza, nie powinien on zgadywać. Po dwunastym tygodniu ginekolog już z większą dokładnością może ocenić płeć dziecka. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz