Jakimi sposobami leczona jest dyskopatia lędźwiowa?

dyskopatia ledzwiowa

Dyskopatia jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej osób skarży się na bóle w odcinku lędźwiowym. Siedzący tryb życia, siedzący tryb pracy, mało ruchu i często zła dieta powodują bóle pleców. Jak skutecznie leczyć dyskopatię?

Dyskopatia lędźwiowa – czym jest?

Dyskopatia jest zespołem objawów, które są następstwem zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych kręgosłupa. Dochodzi wówczas do ich odwodnienia i zmniejszenia ich wysokości. Powstają wówczas różne patologie w obrębie sąsiednich struktur – więzadeł, mięśni i ich przyczepów. Dyskopatia lędźwiowa w Warszawie jest jedną z tych chorób, z którymi często zgłaszają się pacjenci. Objawy dyskopatii odcinka lędźwiowego to ból w dole pleców, drętwienie kończyn dolnych, zaburzenia czucia w nodze, a nawet niedowłady i kłopoty z trzymaniem moczu czy stolca.

Odcinek lędźwiowy uznawany jest za miejsce największych przeciążeń. Wśród przyczyn dyskopatii podaje się przede wszystkim siedzący tryb życia. Wśród czynników wymienia się także otyłość, nadmierną eksplorację narządu ruchu, poprzez długie siedzenie, dźwiganie ciężkich przedmiotów, a także brak dostatecznej ilości ruchu.

Dyskopatia lędźwiowa – jak leczyć?

Leczenie dyskopatii jest poprzedzone dokładną diagnostyką. Lekarz neurochirurg w Warszawie musi zlecić kompleksowe badania, które pokażą rozległość schorzenia. W zależności od nasilenia objawów, lekarz zleca RTG lędźwiowego odcinka kręgosłupa, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

W pierwszej kolejności leczenie dyskopatii odbywa się poprzez postępowanie zachowawcze. Stosuje się środki farmakologiczne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku silnych bóli może zostać podjęta decyzja o blokadzie nadtwardówkowej. W przypadku braku skuteczności takiego leczenia, podjęta może być decyzja o chirurgicznym leczeniu dyskopatii lędźwiowej. Wówczas operację usunięcia przepukliny czy też usunięcia krążka międzykręgowego, przeprowadza lekarz neurochirurg, specjalizujący się w tego typu leczeniu odcinka lędźwiowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz