
W Polsce obowiązują ustawowo określone szczepienia ochronne, które mają na celu zapobieganie poważnym chorobom zakaźnym i utrzymanie zdrowia społeczeństwa. W artykule przedstawimy jakie szczepienia są obowiązkowe oraz, jakie terminy należy respektować w ich przypadku. Wiedza ta jest niezbędna, aby prawidłowo zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich.
Obowiązkowe szczepienia dla niemowląt i dzieci
Pierwsze obowiązkowe szczepienia dziecko otrzymuje już w pierwszych godzinach życia, a mianowicie szczepionkę przeciwko gruźlicy (BCG) oraz przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV). Kolejne szczepienia to tzw. szczepienia rozszerzone obejmujące ochronę przed kokluszem, błonicą, tężcem, polio oraz Haemophilus influenzae typu b (Hib). W wieku 2 miesięcy podawana jest również szczepionka przeciwko pneumokokom (PCV) i rotawirusom (RV). Dalsze dawki tych szczepionek są podawane w późniejszych miesiącach oraz latach życia dziecka.
Jakie szczepienia musi robić młodzież?
Poza tymi szczepieniami Oleśnica, które dzieci otrzymują w pierwszych latach życia, młodzież także musi zostać zaszczepiona przeciwko niektórym chorobom. W wieku 10 lat podaje się szczepionkę przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a następnie powtórne dawki tych szczepionek w wieku 14 oraz 19 lat. Ponadto, dziewczęta w wieku 12 lat mają obowiązek zaszczepienia się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do raka szyjki macicy. Szczepienie to jest również dostępne dla chłopców, ale na razie nie jest obowiązkowe.
Jakie są szczepienia dla osób dorosłych?
W przypadku osób, które nie zostały wcześniej zaszczepione przeciwko polio, błonicy i tężcowi, powinny to zrobić niezwłocznie po ukończeniu 19 roku życia, np. w Gabinecie Pediatrycznym lek. med. Renaty Mulowskiej-Gałki. Dla osób pracujących w ochronie zdrowia oraz w placówkach opieki społecznej, wymagane są również obowiązkowe szczepienia przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B oraz przeciwko grypie. Nawiasem mówiąc, warto zaznaczyć, że szczepienie przeciwko COVID-19 jeszcze nie jest obowiązkowe, ale zalecane.
Warto pamiętać, że obowiązkowe szczepienia mają na celu ochronę zdrowia nie tylko zaszczepionej osoby, ale także innych – zwłaszcza osób starszych, dzieci i osób o obniżonej odporności. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu szczepionek możemy znacznie ograniczyć występowanie groźnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.