Jakie są zalety e-recepty? Kto może skorzystać z pomocy lekarza online?

lekarz online

Podczas pandemii okazało się, że w wielu przypadkach bezpośredni kontakt z lekarzem nie jest konieczny, aby postawić diagnozę czy wypisać e-receptę. Z tego powodu obecnie na rynku funkcjonują przychodnie internetowe, które umożliwiają konsultację z lekarzem za pomocą czatu, wideorozmowy czy przez telefon. Oferują one również możliwość wystawienia e-recepty. Kto może skorzystać z pomocy lekarza online i jakie są zalety takiego rozwiązania? Podpowiadamy.

Pacjenci leczący się przewlekłe

Z pomocy lekarza online chętnie korzystają pacjenci, którzy leczą się przewlekłe i przyjmują leki na stałe. Brak konieczności dojazdu do placówki stacjonarnej, jaką oferuje e-recepta na przedłużenie leków przez internet docenia wiele osób. Co więcej, jeżeli mają jakiekolwiek wątpliwości, lekarz podczas konsultacji telefonicznej czy wideorozmowy chętnie je rozwieje. W razie konieczności skieruje pacjenta również na dodatkowe badania.

Recepta w nagłych wypadkach

Recepta online wystawiana przez internet to nieoceniona pomoc w nagłych wypadkach. Możliwość otrzymania w ciągu kilku minut e-recepty, na przykład na zgubione na wakacjach leki czy antykoncepcję awaryjną docenia wielu pacjentów. W takich sytuacjach często liczy się czas, a lekarze online dostępni są do późnych godzin nocnych i w weekendy, podczas gdy godziny pracy placówek stacjonarnych są znacznie krótsze, a dodatkowo nierzadko nie dysponują one żadnymi wolnymi terminami w ciągu najbliższych kilku dni.

Konsultacja online ze specjalistą

Przychodnie online umożliwiają nie tylko otrzymanie recepty, ale i konsultacje ze specjalistami z różnych dziedzin, na przykład z dermatologiem, psychologiem, psychiatrą czy chirurgiem. Korzystając z teleporady lub wideokonsultacji, możemy omówić z lekarzem wyniki badań i uzyskać poradę dotyczącą dalszego przebiegu leczenia. Jeżeli istnieje taka potrzeba, może nam zostać wypisana również e-recepta, a w niektórych przypadkach nawet zwolnienie lekarskie

Konsultacja pediatryczna online

Z pomocy lekarza online mogą skorzystać również dzieci. Często na wizytę w placówce stacjonarnej musimy czekać nawet kilka dni, podczas gdy w przychodniach online konsultacje takie dostępne są w dniu rejestracji, nawet w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu minut. Podczas takiej wizyty lekarz może udzielić nam wskazówek dotyczących na przykład leczenia infekcji u malucha. Specjalista w razie potrzeby zleci również stosowanie konkretnych preparatów i wypisze e-receptę lub doradzi opiekunom pilną konsultację z lekarzem w trybie stacjonarnym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz