Jakie cenne substancje zawiera olej rybi?

olej

Jednym z pierwszych skojarzeń, które przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o oleju rybim jest tran. Przywołuje on zwłaszcza wspomnienia lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to suplementacja dzieci tranem była obowiązkowa w naszym kraju. Jakie cenne substancje zawierają oleje rybie i czy suplement z ich zawartością (np. Omecardin ) to dobre rozwiązanie? Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim zdrowe kwasy

Oleje rybne należą do substancji bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Najpopularniejsze z nich to znane wszystkim kwasy omega-3. Obecne są one w dużych ilościach przede wszystkim w olejach z ryb tłustych, w nieco mniejszej ilości również w tranie (pozyskiwanym z wątroby dorszy i ryb dorszowatych, które są stosunkowo chude). Substancje te znane są też jako kwasy tłuszczowe n-3 lub Ω-3. W zdrowej i zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć produktów spożywczych je zawierających. Kwasy omega- 3, poza rybami znajdziemy m.in. w orzechach, ziarnach lnu, algach czy awokado. Warto pamiętać o tym, że organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytwarzać, dlatego należy je dostarczać wraz z pożywieniem lub też w ramach suplementacji.

Suplementy z kwasami omega-3

Dobrym sposobem na zadbanie o regularną podaż kwasów omega-3 jest suplementacja. W aptekach znajdziemy sporo produktów zawierających w składzie te cenne dla zdrowia składniki odżywcze. Jednym z nich jest Omecardin 50 kapsułek. Suplementacja wskazana jest zwłaszcza, gdy na co dzień nie mamy dostępu do produktów spożywczych bogatych w te dobroczynne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe lub te z różnych powodów nie możemy ich spożywać. W składzie suplementu Omecardin znajdziemy olej rybi o zawartości 67,5% kwasów omega-3, w tym 38% kwasów eikozapentaenowych (EPA), 27% kwasów dokozaheksaenowych (DHA) oraz 2,5% pozostałych kwasów. Substancje zawarte w tym preparacie poza dobroczynnym wpływem na serce przyczyniają się też do utrzymania prawidłowego widzenia.

Omecardin, 50 kapsułek oraz zdrowe nawyki

Nie należy zapominać o tym, że dobre tłuszcze to tylko jeden z elementów zdrowej, zbilansowanej diety i właściwego stylu życia, które łącznie pozwalają utrzymać serce oraz cały organizm w prawidłowej kondycji. W codziennym jadłospisie należy ponadto zadbać o spożycie dużej ilości warzyw oraz owoców, produktów zbożowych oraz mało przetworzonej żywności. Powinno się unikać tłustych, smażonych pokarmów, a także cukrów prostych. Warto również zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. W trosce o zdrowe serce można wziąć przykład z mieszkańców obszarów śródziemnomorskich, a w szczególności tych zamieszkujących tzw. Niebieskie Strefy, czyli rejony w których żyje najwięcej stulatków. Wszystkie one mają jedną cechę wspólną: położone są nad oceanami lub morzami i spożywa się w nich spore ilości produktów bogatych w kwasy omega-3.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz