Jak wybrać dobre wino?

wybor wina

Przed dylematem doboru odpowiedniego trunku do jedzenia staje wiele osób. Najczęściej zależy nam na dopasowaniu wina do posiłku wtedy, gdy planujemy ważną kolację lub obiad. Jak poradzić sobie z tzw. wine pairing w momencie, kiedy musimy całkowicie polegać na sobie? Oto kilka porad, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.

Czego szukać na etykiecie?

Odwiedzając sklep z winem, warto zapiać sobie na kartce trzy słowa – Rioja, Chianti i Bordeaux. To nazwy regionów, słynących z produkcji doskonałych trunków. Prawdopodobieństwo, że kupisz dobry produkt, wybierając butelkę z tych obszarów Francji i Hiszpanii, jest bardzo duże. Dzięki swojej popularności artykuły z wymienionych wyżej krajów dostępne są w marketach. Ich niewygórowane ceny dodatkowo zachęcają do zakupu.

Wina czerwone i białe – do czego?

W dużym skrócie można powiedzieć, że półwytrawne lub wytrawne wina czerwone pasują do mięs i pikantnych potraw, a lekkie białe do ryb i owoców morza. Jest to spore uproszczenie, jednak dla osoby, która zupełnie nie zna się na doborze trunków do jedzenia, będzie to dobra wskazówka.

Półsłodkie wina białe świetnie sprawdzą się do deserów, a półwytrawne do lekkich przystawek z dodatkiem owoców. Zwolennicy bąbelków sięgnąć mogą po półwytrawne włoskie prosecco, które wspaniale smakuje zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniu z delikatnie przyprawioną rybą lub słodkim ciastem.

Sklep z winami

Warto zwracać uwagę zarówno na informacje, które są na etykiecie, jak i na estetyczny aspekt butelki. Im ładniejsze opakowanie, tym większa szansa, że w środku kryje się dobry jakościowo trunek. Na smak zamkniętego w środku wina pozytywnie wpływa także wklęsłe dno.

Jeśli okazja jest ważna i zależy Ci na wypełnieniu kieliszków dobrym alkoholem ze średniej półki cenowej, należy zwrócić uwagę na wiek produktu. Szukając czerwonego wina, stawiaj na 3-letnie wyroby. Dobre białe trunki powinny mieć około 7 lat. Przy tanich alkoholach, wiek nie ma większego znaczenia.

Osoby, które chcą zaoszczędzić czas i nerwy, powinny postawić na internetowy sklep z winami. Dzięki rozmaitym filtrom wyszukiwania i starannym opisom, znalezienie odpowiedniego produktu staje się łatwe. Przy każdym wyrobie zawarte są informacje dotyczące:

  • wyczuwalnych aromatów,

  • smaku,

  • rocznika,

  • kraju pochodzenia,

  • wykorzystanych w produkcji winogron,

  • nazwy winnicy,

  • tego, z czym najlepiej zestawiać dane wino.

Dobre trunki online

Wyczerpujący opis pozwala zamienić wielogodzinne błądzenie między półkami i czytanie zawiłych etykiet na wygodne zakupy online. W dobrym sklepie internetowym w razie dużych dylematów można liczyć na doradców, jednak szczegółowe informacje sprawiają, że korzystanie z pomocy najczęściej okazuje się zbędne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz