Jak dbać o zęby, by były silne i zdrowe?

Problemy z zębami dotyczą każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Wiele osób skarży się na genetyczne uwarunkowania czy inne przyczyny złego stanu uzębienia. Większość pacjentów jednak nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest samodzielne dbanie o zęby i dziąsła, zwłaszcza w przypadku osób z tendencją do częstych problemów z jamą ustną. Regularne wizyty w klinice stomatologicznej, zdrowa dieta wzmacniająca zęby oraz odpowiednia higiena mogą zapobiec wielu problemom zdrowotnym. 

Klinika stomatologiczna w Łodzi – konsultacja

Regularne wizyty u dentysty są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na bieżąco kontrolować stan uzębienia pacjenta i reagować we wczesnych etapach pojawienia się problemów. Ponadto rozmowa z doświadczonym lekarzem w klinice stomatologicznej w Łodzi rozjaśni Twoje wątpliwości w kwestii tego, czy prawidłowo dbasz o zęby oraz tego, które środki stomatologiczne są bezpieczne i nie wywołują negatywnych skutków podczas użytkowania.

Co jeść aby mieć silne i zdrowe zęby?

Zbilansowana dieta wzbogacona o cenne witaminy i minerały ma znaczny wpływ na kondycję zębów i dziąseł. Właściwe odżywianie przeciwdziała próchnicy, zapaleniu dziąseł oraz przyzębia, które są częsty problemem wielu pacjentów. Aby mieć zdrowe i silne zęby warto spożywać świeże warzywa i owoce, ze względu na ich wysoką wartość odżywczą oraz produkty bogate w wapń, takie jak jogurty, sery, produkty sojowe, ryby, migdały czy beztłuszczowe mleko. Dobry wpływ na stan uzębienia ma również pełnoziarniste pieczywo.

Jakich napojów unikać?

Wpływ napojów na zęby jest naprawdę ogromny, co pokazuje przeprowadzony kiedyś eksperyment z zębem mlecznym i colą. Ząb przetrzymywany w coli uległ mocnym przebarwieniom, stracił na wadze oraz został znacząco osłabiony poprzez pęknięcia szkliwa. Ale nie tylko coca cola ma znaczny wpływ na stan naszego uzębienia. Powinniśmy unikać wszelkich sztucznie słodzonych napojów i alkoholu, który ma działanie wysuszające i może powodować przebarwienia.

Odpowiednia higiena to podstawa

Odpowiednia higiena to jeden z głównych aspektów mających wpływ na zdrowie jamy ustnej. A zdrowe zęby to ładny uśmiech, ale również odpowiednie spożywanie pokarmów  i brak problemów z wymową. Codzienna higiena zapewnia dobry stan jamy ustnej i brak problemów z uzębieniem. A do tego jest dużo tańsza i przyjemniejsza od leczenia stomatologicznego.

Regularne wizyty u stomatologa pozwolą kontrolować czy w Twojej jamie ustnej nie pojawiają się problemy z uzębieniem, wynikające chociażby z uwarunkowań genetycznych. Jednak o codzienną higienę musisz zadbać sam, pamiętając o dokładnym szczotkowaniu zębów i używaniu nici dentystycznej oraz przestrzeganiu diety. Warto również stosować odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej, w tym fluorkowe płukanki do ust.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz