Implanty zębów – co warto wiedzieć?

implanty zebow

Implanty zębowe to nowoczesny i bardzo komfortowy sposób na pozbycie się problemu ubytków w uzębieniu. Dla wielu pacjentów wciąż stanowią one pewnego rodzaju zagadkę. Kto może wszczepić implant zębowy? Jaka jest jego trwałość i jak o niego dbać? Podpowiadamy.

Implanty zębowe – proces wszczepiania

Wszczepienie implantów nie jest zabiegiem, który może odbywać się na jednej wizycie. Zazwyczaj trwa on kilka miesięcy. Na początku implant właściwy – czyli tytanowa śruba zostaje umieszczony w kości pacjenta. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Potem następuje okres, w którym śruba obudza kość do regeneracji a w procesie osteointegracji zrasta się z nią. Jest to bardzo ważny moment, który decyduje o tym, że organizm nie odrzuci implantu jako ciała obcego. Dopiero w następnej kolejności dentysta zakłada pozostałe elementy implantu – łącznik oraz koronę.

Trwałość implantów zębowych

Implanty stomatologiczne cenione są przede wszystkim za swoją ogromną trwałość. Jest ona związana w dużej mierze z czynnikami biologicznymi – implant łączy się z kością w procesie osteointegracji. W czasie jego trwania komórki kostne, czyli osteoblasty wrastają w tytanową śrubę. Długość tego procesu związana jest z tym, w którym łuku zębowym został wszczepiony implant. W przypadku żuchwy proces ten trwa do sześciu miesięcy. W odniesieniu do szczęki nawet do ośmiu.

Jeżeli coś zakłóci ten proces implant może zostać odrzucony jako ciało obce. Właśnie dlatego warto wybierać dobrej jakości implanty zębów w Warszawie, które wszczepiane są przez profesjonalistów. Wówczas ryzyko odrzucenia wynosi mniej niż jeden procent. Jeżeli wszystko przebiegnie dobrze, a implant będzie poddawany odpowiednim zabiegom higienicznym jego trwałość można uznać za dożywotnią.

Jak dbać o implanty zębowe?

Jakość implantów i ich profesjonalne wszczepienie wpływa na trwałość i żywotność całego systemu. wiele zależy jednak także od pacjentach. Implant należy poddawać regularnym zabiegom higienicznym. Wielu pacjentów zakłada, że skoro ząb jest „sztuczny” i nie może boleć można pozostawić go samemu sobie. Nic bardziej mylnego. Przynajmniej dwa razy w roku warto udać się do dentysty na zabieg profesjonalnej higienizacji. Pozwala to usunąć całą płytkę bakteryjną. Także infekcje i stany zapalne dziąseł wokół implantu zagrażają jego trwałości i trzeba na nie szybko reagować.

Jeżeli uwzględnimy wszystkie kryteria dbałości o implanty stomatologiczne i zostaną one wszczepione w dobrym miejscu, ich trwałość jest praktycznie dożywotnia. Nie ma potrzeby wymieniania ich nawet po wielu latach. Warto jednak pamiętać, że pacjent ma bardzo duży wpływ na stan implantów, niezależnie od ich ilości ani materiału, z jakiego zostały wykonane.

Implanty stomatologiczne to na ten moment najbardziej komfortowy i najtrwalszy sposób na wypełnienie ubytków w uzębieniu. Są trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i wyglądzie nie różnią się niczym od naturalnych zębów. Właśnie dlatego sięga po nie coraz więcej osób.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz