Gra w rugby jako sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia

gra w rugby

Rugby to sport popularny przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, choć w Polsce zyskuje także coraz większą rzeszę zwolenników. Jest to sport wysoce kontaktowy i wymagający odpowiedniej kondycji. Jednocześnie, grając w rugby kształtujemy siłę i dbamy o wszechstronny rozwój naszego ciała, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Podczas gry w rugby zdarzają się jednak kontuzje i żeby się przed nimi uchronić, warto wiedzieć, w jaki sprzęt należy się wyposażyć przed przystąpieniem do rozgrywki.

Jakie są korzyści siłowe i kondycyjne z gry w rugby

Gra w rugby poprawia przede wszystkim działanie układu sercowo-naczyniowego. Jako że jest to sport wymagający wszechstronnego wysiłku, nasze serce i płuca podczas rozgrywki wykonują dużą pracę. Gracze zmuszeni są do wykonywania zarówno sprintów, jak i gwałtownych zwrotów w celu uniknięcia kontaktu z przeciwnikiem. Poza tym podczas rozgrywki gracze kształtują siłę górnej części ciała, bowiem skuteczne rzucanie piłki i siłowanie się z przeciwnikiem wymaga dużej siły korpusu i rąk.

Jakie są korzyści dla zdrowia psychicznego z gry w rugby

Jako że gra w rugby jest sportem wysoce kontaktowym, doskonale sprawdza się jako sposób na eliminację stresu. Wysiłek fizyczny sprawia, że zapominamy o codziennych zmartwieniach, a nasz układ nerwowy odpoczywa od codziennych napięć. Podobnie jak w przypadku uprawiania innych sportów, w naszym organizmie uwalniają się endorfiny, powodujące dobre samopoczucie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w świetle przeprowadzanych badań naukowych, uprawianie tego sportu zwiększa poczucie własnej wartości.

Jak bezpiecznie grać w rugby

Rugby, pomimo swojego pozytywnego wpływu na ogólny stan zdrowia, jest sportem stosunkowo kontuzjogennym. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do gry w rugby. Przede wszystkim potrzebne będą odpowiednie buty, które przypominają buty do gry w piłkę nożną. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności, w związku z czym często wyposażone są w metalowe lub plastikowe korki. Żeby zapewnić sobie możliwie bezpieczną rozgrywkę, warto także zaopatrzyć się w ochraniacze do rugby, wśród których do dyspozycji mamy między innymi ochraniacze na zęby, kaski, a także ochraniacze do torsu. Istotne jest także posiadanie odpowiednich rękawic oraz odzieży – spodenek i koszulki. Często używana jest także bielizna termoaktywna poprawiająca komfort gry w rugby oraz niektórzy zakładają specjalne bluzy lub kamizelki, żeby zapewnić sobie dodatkową ochronę. Na początku przygody z rugby zwykły ochraniacz na zęby oraz buty z metalowymi lub plastikowymi korkami będą jednak wystarczające. Cały sprzęt potrzebny do gry w rugby dostępny jest w sklepie Decathlon – zarówno w sklepie online, jak i sklepach stacjonarnych.

Podsumowując, rugby to sport, który świetnie wpływa na stan zdrowia. Poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, a także kształtuje siłę górnych części ciała. Poprawia także zwrotność oraz bardzo pozytywnie wpływa na eliminację stresu z organizmu, co łączy się z wydzielaniem endorfin płynących z wysiłku fizycznego Jako że jest to sport wysoce kontaktowy i czasami kontuzjogenny, warto pamiętać o tym, żeby zaopatrzyć się w odpowiednie ochraniacze na zęby oraz kask.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz