Standardowe, ręczne wózki inwalidzkie można doposażyć w dodatkowy moduł, umożliwiający wykorzystanie napędu elektrycznego. Wyjaśniamy, na czym polega to rozwiązanie oraz, kiedy się sprawdza?
Jak zamienić zwykły wózek inwalidzki w wózek elektryczny?
Napędy elektryczne do podstawowych, ręcznych wózków inwalidzkich uchodzą za najprostsze rozwiązanie, poprawiające mobilność osób niepełnosprawnych. Całe urządzenie zamknięte jest w specjalnym module napędowym, dzięki czemu jest łatwe w montażu. Przekształcenie zwykłego wózka w wózek z napędem elektrycznym nie zajmuje wiele czasu i jest możliwe bez znacznej ingerencji w fabryczną konstrukcję wózka. Tego typu rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, chcącym poprawić swoją mobilność oraz ich opiekunom, którym umożliwia odciążenie przy pchaniu i zatrzymywaniu wózka. Za sprawą silnika elektrycznego oraz umieszczonych w module baterii, można przejechać zazwyczaj nawet od kilkunastu do ponad dwudziestu kilometrów, bez wykorzystywania siły mięśni.
Moduł napędowy do ręcznych wózków inwalidzkich – jaki wybrać?
W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobie niepełnosprawnej oraz jej opiekunowi, powinniśmy wybierać produkty renomowanych firm, doświadczonych w branży medycznej (https://www.mobilex.pl/produkty/wozki-inwalidzkie/naped-do-wozkow-inwalidzkich-recznych/). Pamiętajmy, że w przypadku elektrycznego modułu napędowego mamy do czynienia z instalacją elektryczną. Renomowani producenci oferują odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym obsługa wózka z zamontowanym napędem jest w pełni bezpieczna i niezawodna. Przykładem jest moduł AAT MAX-E, gdzie zastosowano technologię eliminującą nadmiar kabli. Moduł zamontowany za oparciem wózka jest całkowicie zabudowany tworzywem i zabezpieczony przed brudem czy czynnikami atmosferycznymi. Joystick, umożliwiający sterowanie wózkiem jest połączony z modułem bezprzewodowo, co oznacza, że można umieścić go w dowolnym miejscu – po prawej lub lewej stronie wózka. Może być także odpięty i używany przez opiekuna. Napęd MAX-E pozwala przekształcić standardowy wózek inwalidzki w wózek elektryczny o zasięgu do 16 km. Jest wyposażony w dwie 12-voltowe baterie kwasowo-ołowiowe. Niewysokie napięcie, generowane przez baterie zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowania.
Kolejnym przykładem w pełni bezpiecznego i funkcjonalnego napędu do wózków inwalidzkich jest model AAT V-max. Jest to rozwiązanie zorientowane pod kątem opiekuna osoby niepełnosprawnej. Sterowanie w rączce wózka pozwala na pełną kontrolę nad napędem elektrycznym oraz niezawodne hamowanie z wykorzystaniem oporu, stawianego przez silnik elektryczny. Zasięg modułu V-max zamontowanego w standardowym wózku inwalidzkim to aż 19 km, a wersja V-max+, dedykowana pacjentom borykającym się z nadwagą (maksymalne obciążenie do 300 km), dysponuje zasięgiem na poziomie nawet 22 km.
Gdzie sprawdzają się moduły napędowe do ręcznych wózków inwalidzkich?
Elektryczny napęd może sprawdzić się nawet na nierównych powierzchniach – wiele zależy tu jednak od konstrukcji wózka, do którego zamocujemy moduł napędowy. Poruszając się po płaskich, równych nawierzchniach maksymalnie wykorzystamy możliwości modułu w kwestii prędkości oraz zasięgu jazdy na jednym ładowaniu.
Elektryczne moduły napędowe stają się coraz popularniejsze w prywatnych zastosowaniach, gdzie umożliwiają niepełnosprawnym długie spacery bądź odciążenie przy codziennym poruszaniu się po domach czy mieszkaniach. Znajdują także zastosowania komercyjne – w miejscach takich jak szpitale czy lotniska, gdzie niekiedy konieczne jest przewiezienie osoby chorej lub niepełnosprawnej na dużych odległościach.
Moduł elektryczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, przyzwyczajonych do wózka, z którego aktualnie korzystają. Dzięki zainstalowaniu modułu nie muszą oni zmieniać znanej sobie konstrukcji, a jednocześnie korzystać z udogodnień charakterystycznych dla typowych wózków elektrycznych. Warto zauważyć także, że standardowe wózki elektryczne są o wiele większe i cięższe, przez co przyzwyczajenie się do ich eksploatacji dla wielu osób niepełnosprawnych może być trudne.
Pamiętajmy, że moduł elektryczny do wózka inwalidzkiego to udogodnienie nie tylko dla samej osoby niepełnosprawnej, ale także dla jej opiekunów. Bardzo często opiekun odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu niepełnosprawnego, często nie zajmując się szukaniem udogodnień dla siebie, w pełni skupiając się na potrzebach podopiecznego. Moduł elektryczny może być rozwiązaniem, które znacząco poprawi komfort życia obu stron.
Więcej informacji na temat modułów napędowych do wózków inwalidzkich można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/wozki-inwalidzkie/naped-do-recznych-wozkow-inwalidzkich/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.