Skuteczna terapia farmakologiczna zależy od wielu czynników. Wśród nich najważniejszym są odpowiednio dobrane leki. Niestety może zdarzyć się tak, że leki wywołają działania niepożądane. Mogą to być zawroty czy ból głowy, wysypka, biegunka, a także śpiączka czy zapaść. Dlatego też przed poddaniem się leczeniu, warto sprawdzić swoją nadwrażliwość na leki. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Badanie nadwrażliwości na leki – co to za badanie?
Reakcja alergiczna na leki, może przybierać różne postacie. Od tych łagodniejszych, jak bóle głowy, przez bardziej dokuczliwe jak biegunka, do bardzo poważnych, jak śpiączka. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak zareagujemy na leki, warto to sprawdzić poprzez wykonanie badania nadwrażliwości na leki, które możemy wykonać w Alergo-Med Pracownia Alergologii i Immunologii. To czy standardowa dawka leku jest skuteczna i bezpieczna można sprawdzić w genach. Badanie genetyczne pozwoli nam sprawić, jak geny reagują na konkretne leki. Dzięki raportowi, jaki lekarz uzyska po badania, będzie mógł indywidualnie dobrać leczenie, które będzie skuteczne w zwalczaniu choroby, ale jednocześnie będzie też bezpieczne dla pacjenta.
Badania nadwrażliwości na leki – dlaczego warto wykonać?
Biorąc do ręki ulotkę stosowane leku, niepokój może wzbudzać lista skutków ubocznych. U osób, które mają w genach zapisaną nadwrażliwość na któryś składnik leku, mogą wystąpić skutki niepożądane. Dlatego też warto wykonać badanie nadwrażliwości na leki, aby mieć pewność, że skutki uboczne nie wystąpią. Dzięki temu leczenie będzie skuteczniejsze i dobrane indywidualnie do pacjenta. Ma to znaczenie zwłaszcza przy długim leczeniu, na przykład antybiotykami. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zmniejszenie dawki leku lub nawet jego odstawienie.
Badanie to pozwoli także sprawdzić czy lek podany w standardowej dawce może pomóc. Wówczas badanie pomoże ustalić jak dawka da pożądane efekty w leczeniu. Wato pamiętać, że przed wprowadzeniem niektórych leków jest wymagane wykonanie testu genetycznego, aby móc określić ich bezpieczeństwo i skuteczność.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.