Czym się kierować przy wyborze psychologa?

Kłótnia w związku, niepowodzenia w pracy czy też utrata bliskiej osoby – to tylko nieliczne zdarzenia, które mocno wpływają na pogorszenie się naszego stanu psychicznego. W takich sytuacjach nieoceniona może okazać się pomoc dobrego psychologa. Jak jednak wybrać specjalistę, który skutecznie pomoże uporać się z naszymi problemami? Podpowiadamy.

Wykształcenie

Jedną z najważniejszych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę, szukając dobrego psychologa, jest sprawdzenie, czy dany specjalista posiada uprawnienia do praktykowania tego zawodu, czyli, czy posiada dyplom magistra psychologii. Jeżeli takowego nie posiada, niestety nie możemy być pewni jego kompetencji, a co za tym idzie uczęszczanie do niego na wizyty nie pomoże nam rozwiązać danego problemu. Ważne jest także, aby dowiedzieć się, czy specjalista zajmuje się zagadnieniem, które nas interesuje. Są osoby, które specjalizują się w zaburzeniach odżywiania, chorobie alkoholowej, a także relacjach małżeńskich czy zaburzeniach lękowych. Warto więc wybrać osobę, która będzie specjalizowała się w naszym problemie, dzięki czemu będzie umiała lepiej dopasować rodzaj terapii do naszych potrzeb.

Doświadczenie

Niezwykle ważne jest również doświadczenie psychologa. Nie oznacza to jednak, że specjalista praktykujący od kilkunastu lat musi być lepszy od osoby, która praktykuje zawód dopiero od kilku lat lub kilkunastu miesięcy. Nie powinniśmy również porównywać osób, które specjalizują się zupełnie różnych dziedzinach. Osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania nie znajdzie pomocy u terapeuty par i odwrotnie, nawet jeśli to psycholog z wieloletnim doświadczeniem.

Wrażenie i opinie

Poza kwalifikacjami i doświadczeniem specjalisty warto zwrócić uwagę na opinie o danej osobie. Najlepiej zapytać o wrażenia osób, które uczęszczały do danego specjalisty na terapię lub rozpoczynając poszukiwania po prostu wpisywać frazy typu dobry psycholog w Katowicach i czytać opinie jego pacjentów na forach internetowych. W momencie kiedy dojdzie do spotkania ze specjalistą jeżeli nie znajdziemy z nim porozumienia i wspólnego języka, nie warto kontynuować takich sesji, ponieważ najważniejszy powinien być dla nas nasz własny komfort i swoboda podczas sesji terapeutycznych. Dlatego nawet najlepiej wykształcona osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie i najlepsze opinie innych osób czasami może nie być idealnym specjalistą dla nas. Psychologów specjalizujących się w wielu dziedzinach możemy znaleźć na: http://www.gabinetypsychoterapii.com.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz