Biżuteria z metali szlachetnych towarzyszy człowiekowi od wieków w różnej formie. Wszelkiej maści bransoletki, łańcuszki czy kolczyki stanowiły ozdobę zarówno kobiecego jak i męskiego ciała praktycznie od starożytności. Wraz z upływem lat zaczęto też bliżej przyglądać się skutkom noszenia biżuterii, a dokładniej surowcom stosowanym do ich wytwarzania. Czy więc biżuteria ma wpływ na zdrowie, a jeśli tak to jaki?
Bezpieczna dla zdrowia złota biżuteria
Trudno o bardziej szlachetny kruszec od złota. Królewski materiał od wieków rozpalał umysły ludzi. Złota biżuteria, z wykorzystaniem różnych odcieni tego szlachetnego materiału to z pewnością najpopularniejszy dodatek estetyczny jaki wyszedł spod ręki człowieka. Czy jednak biżuteria ze złota jest bezpieczna? Jak najbardziej!
Złoto, a więc także wykonane z niego ozdoby jak złote obrączki, kolczyki czy bransoletki, charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi. Podobnie jak srebro, tak również złoto stosuje się w farmakologii w postaci tzw. złota koloidalnego – substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Oczywiście stosowanie złota jako leku jest marginalne, nie mniej sam ten fakt sprawia, że noszenie złotej biżuterii takiej jak obrączki czy łańcuszki jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
Biżuteria srebrna o przeciwbakteryjnych właściwościach
Biżuterii ze srebra z pewnością nie warto się obawiać. Mało tego, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Bakteriobójcze działanie srebra znane jest już od czasów starożytnych i wykorzystywane do dziś. Czy to w suplementach diety czy w naturalnym lecznictwie, roztwory srebra zwane inaczej srebrem koloidalnym, służą zdrowiu. Wykorzystuje się je między innymi jako surowiec farmaceutyczny do produkcji kropli do oczu, nosa czy różnego typu maści. Biżuteria srebrna nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla zdrowia, a bakteriobójcze właściwości tego metalu szlachetnego wykorzystuje się chociażby nosząc kolczyki srebrne dla kobiet – posrebrzane bigle pozwalają zachować higienę i chronią przed zakażeniem w przebitym otworze w uchu.
Wśród zwolenników medycyny ludowej panuje również przekonanie, że srebrna biżuteria pozwala wykryć niektóre choroby związane z gospodarką hormonalną lub nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów – w tym nerek. Srebro bowiem ciemnieje lub jaśnieje pod wpływem takich substancji jak siarka czy azot, które mogą być wydzielane w większej ilości przez skórę podczas stanów chorobowych. To jednak pozostawiamy do interpretacji zainteresowanym w tematyce.
Biżuteria a zdrowie – podsumowanie
Oczywiście do wszelkich wniosków dotyczących pozytywnego wpływu biżuterii na zdrowie należy podchodzić ostrożnie i lepiej uznać, że biżuteria ze srebra, złota i innych metali szlachetnych nie leczy, ale jest po prostu bezpieczna w użytkowaniu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.