Ciepłolecznictwo – na czym polega i co daje?

Zabieg

Ciepłolecznictwo jest często wykorzystywanym etapem terapii manualnej. Czym ono jednak jest i dlaczego tak właściwie jest ono wykorzystywane?

Czym tak właściwie jest ciepłolecznictwo?

Fizjoterapia jest o wiele szerszym pojęciem niż niektórzy mogliby się tego spodziewać. Wcale bowiem nie chodzi w tej kwestii tylko i wyłącznie o masaże czy konkretne ćwiczenia rehabilitacyjne. Możemy tutaj bowiem mówić również o innych sposobach na uśmierzanie bólu czy leczenia problemów z naszym ciałem. Ciekawym aspektem bez wątpienia jest w tym przypadku ciepłolecznictwo. Co to jednak tak właściwie jest? Jest to specjalna forma tak zwanej termoterapii, podczas której chodzi tak naprawdę o przekazywanie energii cieplnej. Ciepłolecznictwo może być realizowane na wiele różnych sposobów. Cel zawsze jednak jest ten sam – podwyższenie temperatury ma sprawić, że naczynia krwionośne w naszym ciele ulegną rozszerzeniu, a to oczywiście pomaga w dostarczaniu składników odżywczych oraz tlenu. Dodatkowo miejsca rozgrzane posiadają większą ruchomość, co może pomagać podczas masaży czy zajęć rehabilitacyjnych. To właśnie dlatego ciepłolecznictwo najczęściej jest tylko dodatkiem do leczenia, a nie jedyną na niego opcją.

Zalety płynące z wykorzystywania ciepłolecznictwa

Ciepłolecznictwo jako część takiego działania, jak terapia manualna w Dukli, niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim jest ono w stanie dawać wsparcie przy wielu różnych schorzeniach, jak reumatyzm, przykurcze pooparzeniowe, urazy kończyn, bóle kręgosłupa. Pomaga ono również, jeżeli chcemy przyspieszyć proces gojenia się ran czy tkanek miękkich. Warto jednak pamiętać, że ciepłolecznictwo z uwagi na manipulację temperaturą ciała musi być wykonywane pod nadzorem specjalistów. Po pierwsze tylko wtedy mamy pewność, że będzie ono skuteczne, a także – co najważniejsze – w pełni dla nas bezpieczne. Do wyboru jest wiele różnych technik, dzięki temu dostosowanie ich do konkretnego przypadku jest naprawdę proste!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz