
Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu można szybko podjąć niezbędną terapię wrodzonego niedosłuchu u dziecka. Słuch ułatwia nam komunikację z innymi ludźmi, jednak bez specjalistycznej aparatury nie tak łatwo rozpoznać powiązane z nim problemy u najmłodszych.
Dziecko mniej więcej w drugim dniu życia ma wykonywane w szpitalu badanie przesiewowe słuchu. Diagnoza ułatwia rozpoznanie bobasów, u których mogą pojawiać się zaburzenia słuchu. Po niej – o ile zajdzie taka potrzeba – następuje skierowanie maluszków z problemem słuchu lub z podejrzeniem tego problemu na dalsze badania i na właściwe leczenie. Badania przesiewowe słuchu są niezwykle ważną częścią współczesnej diagnostyki dziecięcej.
Jak się okazuje, schorzenia niedosłuchu mniejszego oraz głębokiego stopnia dotyczą w Polsce czwórkę maluszków na tysiąc narodzonych dzieci. Nic więc dziwnego, że potencjalne zaburzenia słuchu u dzieci znajdują się pod ścisłą medyczną obserwacją. Najważniejszy w skutecznej rehabilitacji słuchu dziecka okazuje się pierwszy rok życia. Zaniedbania z tego okresu życia maluszka, na ogół dotyczące braku odpowiedniego aparatowania oraz stymulowania słuchu okazują się nie do wyrównania w ciągu następnych lat życia.
Prowadzony obecnie w Polsce Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się największym programem profilaktycznym w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. Najważniejszym celem Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest objęcie badaniem wszystkich przybyłych na świat dzieci ze względu na ich uszkodzenia słuchu, jak też na analizę czynników ryzyka, które mogą predysponować do pojawienia się zaburzenia słuchu.
Bobas z prawidłowym wynikiem badania słuchu otrzymuje Niebieski Certyfikat. Zostanie on po badaniu wklejony do środka Książeczki Zdrowia Dziecka. Nieprawidłowy wynik diagnozy lub brak wykonanego badania, czy też rozpoznanie u dziecka czynników ryzyka niedosłuchu spowoduje, że do Książeczki Zdrowia Dziecka będzie wklejony Żółty Certyfikat. Niezbędne będzie wtedy przeprowadzenie kolejnych badań słuchu bobasa w placówce audiologicznej lub w placówce laryngologicznej.
Zlekceważenie doniosłej roli diagnozy słuchu u dziecka oraz niepodejmowanie właściwego leczenia może prowadzić do przykrych konsekwencji w przyszłym życiu dziecka. Rozwój mowy może zostać zahamowany lub opóźniony. Przesiewowe badanie słuchu u noworodka jest niezwykle ważnym badaniem.
Żeby położna mogła przeprowadzić u maluszka przesiewowe badanie słuchu w pomieszczeniu musi być kompletna cisza. Idealną sytuacją jest, kiedy dziecko śpi podczas badania. Na pewno niezbędne jest, żeby było spokojne w trakcie diagnozy, nie wyrywało się oraz nie płakało.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.