Badanie mikroflory jelitowej – w jakim celu się je wykonuje?

Przewód pokarmowy jest naturalnym siedliskiem wielu mikroorganizmów. Są to przede wszystkim bakterie, które występują w jelicie człowieka. Nazywamy je mikroflorą jelitową. Aby dbać o zdrowe jelita, warto jest wykonać badanie mikroflory jelitowej. Co to jest i jak wygląda samo badanie?

Badanie mikroflory jelitowej – diagnostyka

Mikroflora jelitowa jest niepowtarzalna w przypadku każdego człowieka i zmienia się w ciągu życia. Wpływają na nią między innymi wiek, stosowana dieta czy leczenie antybiotykami. Nie jest możliwe szczegółowe określenie, w jakiej ilości powinny znajdować się w organizmie, jednak obecność niektórych gatunków może wskazywać ryzyko poważniejszych chorób, takich jak nowotwory, alergie czy zapalenie jelit.

W jelitach można znaleźć trzy grupy mikroorganizmów. Są bakterie pożyteczne, takie jak pałeczki z rodzaju Lactobacillus, oportunistyczne, jak na przykład pałeczki z rodzaju Bacteroides, a także najbardziej niebezpieczne – chorobotwórcze. Mogą się objawiać pojawienie się mikroorganizmów z rodzaju Clostridium. Wygodną opcją są badania wysyłkowe, które pozwalają na przekazywanie próbek pozostając w domu.

Jak sprawdzić florę bakteryjną?

Stan mikroflory jelitowej można sprawdzić poprzez wykonanie odpowiednich badań próbki kału. Badanie polega na przekazaniu próbki do laboratorium, w którym specjaliści sprawdzą ewentualną obecność bakterii jelitowych i grzybów. Oprócz tego sprawdzane są też inne parametry, takie jak pH oraz konsystencja.

Niektóre testy pozwalają również na ocenę funkcjonalności jelit. Dzięki markerom jelita przesiąkliwego czy markerom stanu zapalnego można wykryć chociażby krew utajoną w kale. Dzięki takim badaniom możliwe jest precyzyjne ustalenie ilości bakterii oraz ich rodzaju. W przypadku wykrycia chorobowych mikroorganizmów, szansa na efektywne leczenie jest zdecydowanie większa. Dopasowuje się wtedy specjalne probiotyki, które umożliwiają jelitom odbudowę i zwalczenie niepożądanych skutków ubocznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz